Play-to-earn ya da oyna-kazan, bir GameFi modelidir. Oyun sektöründe geleneksel olarak oyuncular, bir oyunu oynamak için para öderler. Zaman içinde pay-to-win (öde-kazan) adı verilen bir model de yaygınlık kazanmış ve oyuncular, daha iyi oyun içi öğeler elde etmek için de para ödemeye başlamıştır. Blok zincir ve NFT teknolojileri sayesinde ise bu tek yönlü ticari model değişmektedir. Play-to-earn konsepti sayesinde artık oyuncular da oynadıkları oyunlardan gelir elde edebilmektedirler.

Play-to-earn nedir?

Play-to-earn (oyna-kazan), oyuncuların oyun oynarken bir yandan da para kazanabilmelerini sağlayan bir modeldir. Play-to-earn oyunları, blok zincir tabanlıdır ve kripto paraları kullanırlar. 


Play-to-earn modelini kullanan oyunlara play-to-earn oyunları adı verilir. Bu oyunların kripto para birimlerine ise play-to-earn token denir.


Play-to-earn modelinde oyuncular, çeşitli oyun içi görevleri tamamlayarak play-to-earn token kazanabilirler. Aynı zamanda ilgili oyunun NFT’lerini alıp satarak da kazanç elde edebilirler. Oyuncular, kazandıkları play-to-earn tokenları daha sonra kripto para borsalarında gerçek paraya dönüştürebilirler.

Move-to-earn nedir?

Play-to-earn oyunlarının çok ilgi çekmesiyle play-to-earn modelinden esinlenen yeni modeller geliştirilmeye başlandı. İlk kez Eylül 2021’de piyasaya çıkan Stepn (GMT) uygulamasının kullandığı move-to-earn modeli bunlardan biri.


Move-to-earn oyunları, oyuncuların hareket ederek ve spor yaparak kripto para kazanabilmesini sağlıyor. Bir başka deyişle, play-to-earn’deki oyun oynama faaliyetinin yerini move-to-earn modelinde fiziksel aktiviteler alıyor. Play-to-earn oyunlarının aksine move-to-earn oyunlarında sürekli çevrimiçi olmak gerekmiyor. Move-to-earn uygulamaları, cihazların GPS bilgilerini kullanarak oyuncuların hareketlerini takip edebiliyor. 

Play-to-earn tokenları

Play-to-earn modelini kullanan oyunların kripto para birimleri play-to-earn token ya da play-to-earn coin olarak adlandırılır. En popüler play-to-earn tokenları arasında Axie Infinity (AXS), Alien Worlds (TLM), My Neighbor Alice (ALICE), Decentraland (MANA) ve The Sandbox (SAND) sayılabilir.

Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity (AXS), Pokemon’dan esinlenerek oluşturulmuş bir play-to-earn oyunudur. Axie Infinity’de oyuncular Axie adı verilen NFT yaratıkları biriktirir ve geliştirir, ardından çeşitli mücadelelere sokarlar. Bu mücadeleler karşılığında ise Smooth Love Potion (SLP) token kazanırlar. AXS token ise Axie Infinity’nin yönetişim tokenıdır ve en popüler play-to-earn tokenları arasında gösterilir.

Alien Worlds (TLM)

Alien Worlds (TLM), uzay temalı ve play-to-earn modelinde bir NFT madencilik oyunudur. Alien Worlds’te oyuncular NFT biçiminde sahip oldukları ekipmanlarla çeşitli gezegenlerdeki araziler üzerinde madencilik yaparlar. Bu madencilik faaliyetleri sonucunda NFT ve Trilium (TLM) token çıkarabilirler. Oyuncular, en popüler play-to-earn tokenlarından olan TLM tokenı daha sonra kripto para borsaları üzerinden gerçek paraya dönüştürebilir.

My Neighbor Alice (ALICE)

My Neighbor Alice (ALICE), çiftçilik temalı bir play-to-earn oyunudur. My Neighbor Alice’te oyuncular arazi, çiftlik, araç gereç gibi öğelere NFT biçiminde sahip olabilir. Bu NFT’leri alıp satarak gelir elde edebilir. Oyunun kripto para birimi olan ALICE token, en popüler play-to-earn tokenları arasında gösterilmektedir.

Decentraland (MANA)

Decentraland (MANA), oyuncuların NFT biçiminde sanal araziler alarak bunlar üzerinde kendi içeriklerini oluşturabildikleri bir metaverse play-to-earn oyunudur. Decentraland’de oyuncular arazilerini sonradan satarak gelir elde edebilecekleri gibi yarattıkları içerikler üzerinden de kazanç sağlayabilirler. Decentraland’ın ERC-20 tabanlı kripto para birimi MANA, play-to-earn tokenları listesinde ön sıralardadır.

The Sandbox (SAND)

The Sandbox (SAND), oyuncuların NFT arazileri üzerinde çeşitli kaynaklar kullanarak kendi içeriklerini oluşturabildikleri bir metaverse play-to-earn oyunudur. The Sandbox’ta oyuncular, arazileri üzerinde kendi oyunlarını da inşa edebilir. Oyuncular oluşturdukları içerikler, oyunlar ya da sattıkları NFT’ler üzerinden gelir elde edebilir. The Sandbox’ın ERC-20 tabanlı kripto para birimi SAND, en iyi play-to-earn tokenları listesinde gösterilmektedir.


Devamını gör...