Bitcoin (BTC), ilk ve en büyük kripto para birimi ve blok zinciridir. Ethereum (ETH) dahil diğer tüm kripto para birimleri, Bitcoin’in açtığı yoldan ilerlemiştir.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin (BTC), merkeziyetsiz bir blok zincir ağıdır. Bitcoin ağı üzerinden kolaylıkla ve güvenle eşler arası para transferi yapılabilir. Eşler arası para transferi için Bitcoin’in kripto para birimi olan bitcoin ya da kısaca BTC kullanılır. BTC, madenciliği yapılan bir kripto para birimidir ve arzı 21 milyon adet ile sınırlıdır. Bitcoin blok zinciri halka açık, yani şeffaf bir yapıdadır. Blok zincir üzerinde gerçekleşen tüm işlemler anonimdir ancak blok zincire kaydedilir ve herkes tarafından görülebilir. Bu işlemler, geri alınamaz ya da değiştirilemez. Bu, hükümetler ya da bankalar gibi üçüncü tarafların Bitcoin blok zincirindeki işlemlere müdahale edemeyeceği anlamına gelir.

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?

Bitcoin (BTC) whitepaperı, 2008’de Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi ya da grup tarafından yayımlanmıştır. 2009’da ise Bitcoin ağı kullanıma açılmıştır. Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği bugün bile bilinmemektedir. İlk bitcoin transferi 12 Ocak 2009’da Satoshi Nakamoto ile ünlü kriprografi aktivisti ve yazılım Hal Finney arasında gerçekleşmiştir. Bu işlemde Nakamoto’ya ait kripto para cüzdanından Finney’in cüzdanına 10 BTC gönderilmiştir. Hal Finney, Bitcoin blok zincirinin kullandığı İş Kanıtı (Proof-of-Work - PoW) konsensüs mekanizmasının yaratıcısıdır.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin (BTC), İş Kanıtı konsensüs mekanizmasını kullanan merkeziyetsiz bir blok zincirdir. Yani ağa gönderilen işlemleri doğrulamakla görevli dağıtık düğümlerden oluşur. Bu düğümlere madenci denir. İş Kanıtı konsensüs mekanizmasında işlemler kripto para madencileri tarafından doğrulanır ve zincire yeni bir blok olarak eklenir.

Bitcoin madencileri de Bitcoin ağının güvenliğini sağlamak ve işlemleri doğrulamak ile görevlidir. Bunu, donanımlarının hesaplama gücü ile kriptografik bir problemi çözerek yaparlar. Problemi çözüp yeni bir bloğu doğrulayan ilk Bitcoin madencisi, belirli miktarda BTC ile ödüllendirilir. Böylece yeni bitcoin üretilmiş olur. Bitcoin arzı 21 milyon ile sınırlı olduğundan, Bitcoin madenciliği ödülleri her 210 bin blokta bir yarı yarıya azaltılır. Bu işleme halving adı verilir. 2022 itibarıyla Bitcoin madencilik ödülleri 6.5 BTC’dir.

Bitcoin Nasıl Saklanır?

Tüm kripto para birimleri gibi Bitcoin (BTC) de sıcak ve soğuk kripto para cüzdanlarında güvenle saklanabilir. Sıcak cüzdanlar, internet bağlantısı olan; bu yüzden kullanımı daha pratik ama güvenliği daha düşük kripto para cüzdanlarıdır. Soğuk cüzdanların ise internet bağlantısı bulunmadığından kullanımları sıcak cüzdanlar kadar pratik değildir ancak onlardan daha güvenlidir. Soğuk cüzdanları hacklemek, internet bağlantıları bulunmadığından imkansızdır.

Devamını gör...