Blockchain, Türkçe’ye blok zincir olarak çevrilmiş ve birbirine bağlı bloklardan oluşan bir veri tabanıdır. Bu veritabanı içerisinde gerçekleşen her işlem kriptografik bir şekilde şifrelenerek belirli süreler ile bloklar halinde veritabanına işlenir. Blok zincir içerisindeki her bir blok kendinden önceki bloğa ait şifrelenmiş hash kodunu barındırır ve bu şekilde blok zincir ağındaki bütünlük ve doğruluk sağlanmış olur.

Bitcoin’in çıkışı ile hayatımıza hızla giren blockchain teknolojisi, getirdiği yenilikçi ve merkeziyetsiz yapı ile finans dünyası başta olmak üzere bütün alanlarda ciddi bir değişime ön ayak olmaktadır. Blockchain üzerinde gerçekleşen işlemler bankacılık sisteminin aksine daha hızlı, şeffaf ve anonim bir şekilde gerçekleşmektedir. Bankacılık sisteminde IBAN’lar bizim hesap adresimiz olurken blok zincir teknolojisi kullanan kripto paralarda hesap adresi yerini anonim bir şekilde oluşturan cüzdan adresine bırakmıştır. 


Blok zincir üzerindeki cüzdanlar kriptografi kullanılarak oluşturulur ve bir açık anahtar (cüzdan adresi) bir de gizli anahtar olmak üzere 2 anahtar ile şifrelenmektedir.  Açık anahtar oluşturulan cüzdanın herkes tarafından görülebilen cüzdan adresidir. Gizli anahtar ise bu cüzdan adresine erişim için kullanılan bir şifre görevi görmektedir. Blok zincir üzerinde cüzdanlar arasında gerçekleşen bir varlık transferi başlatıldığı zaman bu işlem göndericinin adresinden gönderdiği miktarı alıcının adresine gönderilmesi ve bunun şifreleme teknolojisi kullanılarak kayıt altına alınması şeklinde gerçekleşir. Bu şifreleme işlemi sonucu bir Transaction ID oluşur ve bu ID kullanıcı işlemi kolay bir şekilde blok zincir üzerinden görüntüleyebilir ve takip edebilir.


Blockchain Teknolojisinin Avantajları

  • Blockchain teknolojik yapısı gereği birçok avantajı içerisinde barındırmaktadır. Bu avantajlar genel olarak şu şekilde sıralanabilir;
  • Merkeziyetsiz bir şekilde çalışabilmektedir.
  • Tamamiyle şeffaf ve anonim bir şekilde varlık transferine ve işlemlere olanak sağlamaktadır.
  • Dağıtık defter teknolojisi kullandığı için verilerin manipüle edilmesi oldukça zordur.
  • Şeffaf bir yapıya sahip olduğu için bütün işlemler herkes tarafından her zaman kontrol edilebilir.
  • Diğer sistemlere oranla güvenli bir yapıya sahiptir.

Blockchain teknolojisinin sağladığı avantajlardır.

Devamını gör...