Altcoin, Bitcoin (BTC) dışındaki kripto para birimlerini ifade eden bir terimdir. Altcoin sözcüğü, “alternative coin” ifadesinin kısaltmasıdır. Bir başka deyişle altcoin, “Bitcoin alternatifi” demektir.

Bitcoin (BTC) ve altcoinler

En ünlü altcoin Ethereum (ETH), aynı zamanda en değerli ikinci kripto para birimi olarak Bitcoin’i izlemektedir. Bitcoin, en büyük ve ilk kripto para birimidir ancak eşler arası para transferi hariç işlevleri kısıtlıdır. 2014’te Vitalik Buterin tarafından önerilen Ethereum, akıllı sözleşmeler yaratmaya olanak tanıyan blok zincir yapısıyla Bitcoin’e önemli bir alternatif olmuştur.


Kripto para dünyasında farklı işlevlere, kullanım alanlarına, avantajlara sahip binlerce altcoin bulunmaktadır. Bütün bu altcoinler Bitcoin’in açtığı yoldan ilerlemiş ancak farklı kullanım alanları ortaya çıkarmıştır. Merkeziyetsiz finans (DeFi) gibi alanlar da altcoinler ile ortaya çıkmıştır.

Altcoinler nasıl çalışır?

Altcoinler her ne kadar Bitcoin’e alternatif olarak ortaya çıkmış olsalar da birçoğunun çalışma şekli Bitcoin’e benzer. Çoğu altcoin, tıpkı Bitcoin gibi İş Kanıtı (Proof-of-Work - PoW) konsensüs mekanizmasını kullanan blok zincirler üzerinde yaratılmıştır. Bu tür altcoinler, madenciliği yapılan altcoinlerdir. Hisse Kanıtı (Proof-of-Stake - PoS) da birçok altcoinin kullandığı bir diğer konsensüs mekanizmasıdır.

En popüler altcoinler

Zaman içinde on binlerce altcoin yaratılmış; bunların bir kısmı önemli sayıda kullanıcının ilgisini çekmiş ve piyasa değerini sağlamlaştırmıştır. En popüler altcoin Ethereum’dur. Ethereum dışında ise Ripple (XRP), Solana (SOL), Cardano (ADA), Dogecoin (DOGE) dikkat çeken altcoinlerdir.

Ethereum (ETH)

2014 yılında yaratılan ve 2015’te faaliyete geçen Ethereum (ETH), piyasa değeri bakımından Bitcoin’den sonra en büyük kripto para birimidir. En popüler altcoinler arasında başı çeken Ethereum, akıllı sözleşmeler yaratmaya olanak sağlayan blok zincir yapısıyla çığır açmıştır. Zaman içinde Ethereum üzerinde birçok başka altcoin oluşturulmuştur. Geliştiriciler, Ethereum üzerinde kendi tokenlarını yaratabilmektedir. 

Ripple (XRP)

Ripple (XRP), finansal işlemler için dijital ödeme ağı görevi gören bir blok zincirdir. Bu açıdan Bitcoin’e benzer ama Bitcoin ve diğer önde gelen blok zincirler ile arasında önemli bir fark vardır: Ripple, büyük oranda merkezi bir yapıya sahiptir. XRP coin ise Ripple blok zincirinin kripto para birimidir ve önde gelen altcoinlerden biridir.

Solana (SOL)

Solana (SOL) özellikle NFT’lerin yaygınlık kazanmasıyla ön plana çıkan bir altcoindir. En popüler altcoinler arasında gösterilen SOL, hız ve ölçeklenebilirlik çözümleriyle öne çıkmaktadır.

Cardano (ADA)

Cardano (ADA), akıllı sözleşmeler yaratmaya olanak tanıyan ve ölçeklenebilir bir blok zincir. En popüler altcoinler arasında sayılan ADA coin ise platformun kripto para birimidir.

Dogecoin (DOGE)

En popüler altcoinlerden olan Dogecoin (DOGE), 2013 yılında bir internet meminden esinlenilerek yaratıldı. Sınırsız arza sahip olan DOGE, altcoinlerin parodisi ve bir şaka coini olarak yaratılmış olsa da kısa zamanda büyük ilgi çekti. Uzun süre Elon Musk tarafından da desteklenen DOGE, bugün en büyük altcoinler arasında yer alıyor.

Devamını gör...