Akademi Bitlo’ya Hoşgeldin!

Kripto Para ve Blockchain Teknolojisi ile ilgili kendini geliştirmek isteyen kişilere istediği bilgi ve imkanı sunma misyonuyla çıktığımız bu yolda sizi de aramızda gördüğümüz için çok mutluyuz. Akademi Bitlo’da blockchain teknolojisinden kripto para temellerine, teknik analiz eğitiminden güvenliğe kadar kapsayıcı ve bilgi verici yaklaşık 400 tane içerik sizi bekliyor!

Blockchain Teknolojisine ve Kripto Paralara yeni yeni ilgi duymaya başladıysanız bu yolda bizimle güvenli bir şekilde yürüyebileceğini yeniden belirtmek isteriz. Hadi şimdi Akademi Bitlo’da sizi neler bekliyor bir göz atalım?

Kripto Para Nedir?

Kripto para, nakit para ile benzer işlevlere sahip olan dijital ve kriptografi ile şifrelenmiş para birimlerine verilen isimdir. Geleceğin para birimi olarak görülen kripto para birimleri ile yapılan işlemler son derece hızlı ve güvenlidir.

Kripto paralar finans, eğlence, ticaret, turizm gibi birçok sektöre yönelik harcamalarda kullanılabilir. İlk kripto para birimi olarak 2009 yılında Satoshi Nakamoto adlı kişi ya da kişiler tarafından piyasaya sunulan Bitcoin, ilk kez internetten bir pizza alışverişi yaparken kullanılmıştır. Bu alışverişte alıcı satıcıya 10.000 Bitcoin ödemiştir.

Kripto paralar internetten yapılan harcamaların yanı sıra nakit paralar gibi transfer de edilebilir. Geleneksel ödeme yöntemlerinde bankalar tarafından yapılan işlemler kripto para transferinde kişiler tarafından yapılır ve belirli özellikleri bakımından birbirinden ayrılır. Peki öyleyse kripto para birimleri ile yapılan işlemleri banka transferlerinden ayıran nedir?

Blok zincir teknolojisi ile oluşturulan kripto paralar hiçbir aracı olmadan bir kişiden diğerine gönderilebilirken nakit para transferleri aracı olan bankalar üzerinden gönderilebilmektedir. Yani kısacası kripto paraları nakit paralardan ayıran en önemli özellik aracısız işlem yapılabilmesi ve merkeziyetsiz olmasıdır.

Kripto Paralar Hakkında Daha Fazlasını Öğrenin

İşte kripto paralar hakkında daha fazla bilgiye ulaşabileceğiniz bazı içerikler:

Neden Kriptografi Deniliyor?

Kriptografi verilerin şifrelenmesi, şifrelerin çözülmesi ve bilginin bütünlüğünü garanti etmek için matematiksel teoriler ve hesaplamalar kullanılan bilime verilen ismidir. Kriptografi sayesinde yapılan yatırımlar güvence altına alınmaktadır ve yatırımcılar dışında hiç kimse bu fonlara ulaşamamakta ve harcayamamaktadır.

Avantajları

Merkeziyetsizlik

Kripto para birimlerinin bağlı olduğu bir merkez veya bulunmamaktadır. Bu da nakti paralarda karşılaşılan dondurma, hesap engelleme gibi işlemlerin önüne geçmektedir.

Aracısızlık

Nakti para transferi yapılırken kişiler işlemlerini bankalar aracılığı ile gerçekleştirirken kripto para transferlerinde herhangi bir aracıya bağlı kalmadan transfer yapılabilmesi mümkündür. Yani kısacası kripto paralar aracıları ortadan kaldırır.

Hızlı Transfer İşlemleri

Nakdi para transferi yapıldığında gönderilen paralar belirli bir süre sonra alıcılara ulaşmaktadır fakat kripto para transferi yapıldığında transfer saniyeler içerisinde gerçekleşmektedir.

Bitcoin Nedir?

2008 yılında yaşanan ekonomik krizin ardından Satoshi Nakakomoto adlı kişi ya da kişiler tarafından Whitepaper’ı yayımlanan Bitcoin, 3 Ocak 2009 tarihinde kullanıma sunulan ilk kripto para birimine verilen isimdir. 2009 yılında kullanıma sunulan Bitcoin, ilk zamanlarda değersiz bir para birimiydi fakat şu an bakıldığında en değerli para birimi olduğunu görebilirsiniz.

Kripto Paraları Daha Yakından Tanıyın

Bitcoin’in piyasaya sürülmesi ile geliştirilen birçok kripto para birimi bulunuyor. Kripto paralar arasında Bazı projelerde güvenliğin ön planda tutulurken bazı projelerde ise hız ya da gizlilik ön plandadır. İşte bazı Kripto para projeleri;

Kripto para projeleri blockchain teknolojisi üzerine inşa edilen projelerdir. Gelin şimdi hep beraber blockchain nedir bir göz atalım.

Blockchain Nedir?

Blockchain ya da Türkçesiyle blok zincir, temelde bir veritabanıdır. Bu veritabanı, birbiri ardına eklenen veri bloklarından oluştuğu için blok zincir olarak anılır. Kripto para birimleri bu veritabanı üzerinde çalışır; kripto para işlemleri blok zincirde doğrulanır ve kaydedilir. Ancak blok zincirlerin diğer veritabanlarına kıyasla kendi has bazı özellikleri vardır.

Öncelikle, blok zincirler salt eklenir veri tabanlarıdır. Yani, blok zincire veriler yalnızca eklenebilir. Blok zincire eklenen bir veri değiştirilemez ya da blok zincirden silinemez.

Blok zincire eklenen her bir blok, yani her yeni veri girişi, son bloğa bağlanır. Böylece yeni girilen her bir veri, bir önceki verinin dijital parmak izini taşır. Bu da blok zincir ağındaki güvenliğe katkı sunan bir özelliktir. Çünkü bir bloğu değiştirmeye kalkarsanız, onun dijital parmak izi de değişeceğinden sonraki bloğun da parmak izinin değişmesi gerekir.

Blockchain İle İlgili Seveceğiniz İçerikler

Kripto Para Yatırımı

Kripto paralar genellikle farklı birçok alanda kullanılan dijital para birimidir. Günlük harcamalardaki kullanımının yanı sıra kripto paralar alım-satım yapmak için de kullanılmaktadır. Genellikle alım satım yapan kişilerin en büyük amacı kar elde etmektir ve yatırımcılar farklı paritelerde kripto alım-satım işlemi yapabilir.

Kısa vadeli yatırımlar yaparak kripto paralardan anlık kar eden yatırımcılar bulunurken birçok kripto para yatırımcısı da bir kripto para birimin uzun vadede çok daha büyük getiriler elde edeceğini düşünüp onu elinde tutar.

Kripto para yatırımcıları her zaman bir kripto para birimine olan arz ve talebi görebilmek ve fiyatlarda yaşanacak değişimleri tespit ederek doğru yatırımlar yapmak için kripto para teknik analizinden yararlanır genellikle analizlerde belirli göstergeler ve formasyonlar kullanılır.

Kripto para teknik analizinde uzmanlaşmak için temel eğitimler:

Teknik analiz ile ilgili biraz bilginiz varsa orta seviye eğitimler:

Ben artık uzmanım diyorsanız:

Pasif Gelir Elde Edin!

Kripto para alım-satım işlemleri ve yatırım gibi alanlardan para kazanabileceğiniz gibi kripto paralardan pasif gelir de elde edebilirsiniz. Pasif gelir elde etmek için çoğu zaman kullanıcılar referans sistemi kullanır.

Referans sistemi ile Bitlo’ya kullanıcı kazandıranlar referans olan kişilerin yaptıkları işlemlerin ücretleri üzerinden %50 komisyon alarak gelir elde edebilmektedir.

Kripto Paralarda Gizlilik ve Güvenlik

Kripto para yatırımı yapan kişiler her zaman gizliliği ve güvenliği ön planda tutarak hareket eder. Bu nedenle güvenliği artırmak için:

  • Özel Anahtar Koruması
  • 2FA doğrulama
  • Soğuk Cüzdan ve Sıcak Cüzdan kullanımı

Kripto paralarda gizlilik ve güvenliği sağlayan ana hatlardır. Özellikle soğuk ve sıcak cüzdan kullanımı sayesinde kripto paralarda güvenlik artırılır.

Sevebileceğiniz bazı içerikler

Artık Yatırım Yapmaya Hazırsınız!

Kripto paralar ile ilgili en önemli bilgileri sizlerle paylaştık. Şimdi siz de ilk kripto para yatırımınızı yapmak için Bitlo.com’a üye olabilir ve anında kripto para alıp satmaya başlayabilirsiniz. Pasif gelir elde etmek için sevdiğiniz kişileri Bitlo.com’a davet edebilir ve komisyon ücretlerinin %50’sini kazanabilirsiniz!

Şimdi Başla