Soğuk Cüzdan-Cold Wallet

Başlangıç Seviyesi

Soğuk cüzdan ya da diğer bir kullanımı ile cold wallet, internete bağlı olmayan bir kripto para cüzdanı olarak tanımlanmaktadır.


Soğuk cüzdanlar, kullanılmadıkları sürece internete veya diğer güvenli olmayan ağlara bağlı olmayan kripto para cüzdanları olarak bilinmektedir. Soğuk cüzdanlar sıcak cüzdanlara güvenlik katmanı getirmek için oluşturmuşlardır. Başka bir deyişle, herhangi bir kullanıcının yerel bilgisayarında depolanan veya bir web sitesi arayüzü aracılığıyla bir hizmet sağlayıcının sunucularından erişilen yazılım cüzdanları olan ve daha yaygın kullanılan sıcak cüzdanlar tarafından sağlanan hizmetlere ek bir güvenlik katmanı sağlamak için yapılır.


Soğuk cüzdanlar, kripto para birimi kullanıcıları tarafından kripto fonlarını tehdit saldırılarına, kimlik avına ve kalıcı coin kaybına yol açabilecek diğer saldırı vektörlerine karşı bir yol olarak kullanılır.


Soğuk cüzdanlar, kripto para borsaları gibi kullanıcılarının fonlarını elinde bulunduran işletmelerde daha da fazla talep görmektedirler. Kripto para borsaları, yüz binlerce kullanıcıya ait olan coinleri merkezi bir şekilde depolayarak, bilgisayar korsanlarının hedefi haline gelmektedir. Bu nedenle soğuk cüzdanların varlığı kullanıcıların rezervlerini korumak adına güvenilir bir yol olarak görülmektedir. 


Soğuk cüzdan biçimlerinden en bilinenleri kağıt cüzdanlar ve donanım cüzdanlarıdır. Kağıt cüzdan, üzerinde genel adresin ve cüzdana ait özel anahtarın basılı olduğu bir kağıt parçası olarak bilinmektedir. Genel adres özel anahtar için kullanılmaktadır ve kripto para birimini almak ve saklanan fonlara erişmek ve bunları göndermek için kullanılmaktadır. Kağıt cüzdanlar genellikle kullanım kolaylığı sağlayan herhangi bir akıllı telefonla taranabilen QR kodlarıyla birlikte kullanılabilmektedir.


Donanım cüzdanı ise, kullanmak için bir bilgisayara fiziksel olarak takılması gereken USB gibi elektronik bir cihazdır. Donanım cüzdanlarının birçok çeşidi olabilir, bunlar amatör ev yapımı icatlardan ticari olarak temin edilebilen tüketici cihazlarına (genellikle bir USB çubuğu veya sürücünün form faktöründe) ve profesyonel mühendisler tarafından sipariş üzerine tasarlanan tescilli çözümlere kadar değişebilir.


Daha az bilinen soğuk cüzdanlar ise akıllı kartlar ve özel anahtarları CD’lerde veya vinil kayıtlarda ses biçiminde saklayan ses cüzdanlarıdır.