Kimlik Bilgileri - Credentials

Başlangıç Seviyesi

Kimlik bilgileri (credentials) kullanıcı adı, şifre, e-posta adresi, kimlik numarası gibi kişisel bilgilerdir. Bu bilgiler, kişiye üçüncü taraflarca verilir ve bir nitelik, yeterlilik veya yetki belirtir. Kimlik bilgilerine örnek olarak diploma, sertifika, kimlik belgeleri, rozetler, şifreler, kullanıcı adları, anahtarlar, vekaletnameler gösterilebilir. 

Credentials (kimlik bilgileri), bilişim teknolojilerinde bilgilere veya diğer kaynaklara erişim için kullanılır. En yaygın kullanılan örnekler arasında kullanıcı adı ve şifre kombinasyonu vardır. Bunun yanı sıra parmak izi, yüz veya ses tanıma gibi teknolojiler de credentials örneğidir. 

Kripto Paralarda Credentials

Kriptografi alanında credentials, iletişimdeki tarafların kimliğini belirlemek için kullanılır. Blok zincirde yüksek düzeyde güvenlik sağlamak ve dolandırıcılık risklerine karşı önlem almak için credentials kullanılır. 

Kripto para dünyasında credentials ile genelde kriptografik anahtarlar ya da şifreler biçiminde karşılaşırız. Kriptografik credentials, kullanıcılar tarafından kendi kendine alınabilir veya güvenilir bir üçüncü şahıs tarafından verilebilir. Kriptografik bir şifre alabilmek için tek kriter, kimlik bilgilerini gerçek bir kişi veya başka bir varlıkla açık bir şekilde ilişkilendirmektir.

Blok zincirde güvenliği aşarak zincir üzerinde dolandırıcılık yapabilmenin tek yolu yüzde 51 saldırısıdır. Bunun nedeni, blok zincire kaydedilen kimlik bilgilerinin (credentials) değiştirilmesinin fiilen imkansız olmasıdır. Blok zincire kaydedilen kimlik bilgileri değiştirilemez veya taklit edilemez. Geçersiz ya da kötü niyetli credentials (ya da başka herhangi bir veri), blok zincirin güvenliğini sağlayan düğümler tarafından reddedilir. 

Blok zincirde kişisel bilgiler saklanır mı?

Blockchain'de saklanan tek şey, matematiksel olarak türetilen bir dizi sayıdır. Kullanıcıların blok zincir üzerindeki kimliğini bu sayı dizileri oluşturur. Bir başka deyişle, kripto para işlemleri söz konusu olduğunda blok zincirde kişinin gerçek yaşamdaki kişisel bilgileri (isim - soyisim, kimlik numarası vb.) bulundurulmaz. Bu da anonim kalarak kripto para transferi yapmayı mümkün kılar.