Initial Exchange Offering (IEO)

Başlangıç Seviyesi

Initial Exchange Offering, bir borsa tarafından yönetilen bağış toplama etkinliğidir. Kısaca “IEO” olarak anılmaktadır. Proje ekibinin finansman aradığı ve yaratıcı ekip tarafından düzenlenen Initial Coin Offering (ICO) aksine Initial Exchange Offering, tanınmış bir borsanın bağış toplama platformunda yürütülür. Bu etkinliklere katılmak isteyen kullanıcılar, kendi cüzdanlarındaki paraları kullanarak token satın alabilirler.

IEO'ların popülaritesi önemli kripto para borsaları arasında artmıştır. 2017'deki ICO çılgınlığı nedeniyle yanlış cüzdanlara para gönderme olayları ve kötü niyetli geliştiricilerin sürekli para toplayıp kaçması, ICO etkinliklerinin kullanıcılar tarafından riskli bulunmasına neden olmuştur. IEO etkinlikleri, kullanıcılar tarafından ICO etkinliklerine göre daha güvenilir bulunmaktadır. Ancak IEO’lar, ICO'lardan daha güvenilir olarak görülse de artan güvenlik ve görünürlük nedeniyle yeni başlayanlar için daha yüksek maliyetli olabilir.

IEO'lar için Doğrulama Süreci Nasıl Çalışır?

Kripto para borsaları, dolandırıcılık riskini en aza indirmek ve olası risklere karşı itibarlarını korumak için satış öncesinde çok sayıda kontrol yapar. Bir IEO platformu, white papera odaklanmanın yanı sıra bir blok zinciri projesine onay vermeden önce bir dizi başka faktörü inceler. İşin arkasındaki ekip incelenir, teknolojiyi ilerletilir, benzersiz satış noktaları ortaya çıkarılır, tokenomik değerlendirmesi yapılır ve kripto alanında iş için herhangi bir talep olup olmadığı ölçülür. 

Bu aşamalardan geçilirse, yatırımcıların KYC ve AML önlemlerinden (Müşterinizi Tanıyın ve Kara Para Aklamayı Önleme kontrolleri) geçmesi gerekecektir. Potansiyel katılımcılara, token yaratıcılarının hedeflerine ulaşmada nasıl ilerledikleri konusunda tam şeffaflık verilecektir.

IEO’nun Avantajları Nelerdir?

IEO’ların en büyük avantajı, arttırılmış şeffaflık ve güvendir. Farklı blok zincirlerindeki farklı cüzdanlarla zincir içi işlemleri yönetmesi gerekmediğinden kullanıcılar için IEO'ya katılmak kolaydır. Bir kullanıcının yalnızca IEO etkinliklerinin düzenlendiği borsada bir hesaba ve hesabında bir miktar paraya ihtiyacı vardır ve güvenilir bir web sitesinin arayüzü üzerinden bu etkinliklere kolaylıkla katılım sağlayabilir. Güvenilir borsalarda düzenlenen etkinlikler hem kullanıcıların güvenle yaklaşmasını hem de projenin itibarını korumasını sağlamaktadır.

IEO etkinlikleri, para toplamak isteyen bir proje için proje ile ilgilenen hazır bir kullanıcı kitlesinin var olduğu anlamına gelmektedir. Hali hazırda bir kullanıcı kitlesine erişim sağlandığı için reklam için daha az bütçe ayrılarak araştırma ve geliştirmeye daha fazla bütçe sağlanabilir.

IEO’nun Dezavantajları

IEO nedeniyle start-up şirketler projeleri için kripto para borsalarına listeleme ücreti ya da komisyon vermek zorunda kalabilir. Bazı kripto para borsaları yüksek standartta gerekli özeni göstermeyebileceğinden bu durum kullanıcı tarafında çeşitli sorunlara yol açabilir. Bir IEO'ya yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapmanızda fayda vardır. 

Bir token satışından sonra bazı kripto paralar çok hızlı bir şekilde değer kazanır ve ardından dramatik bir şekilde düşer. Bu da “pump and dump” riskine neden olur.