Kripto Hırsızlığı-Crypto Jacking

Başlangıç Seviyesi

Başka bir tarafın bilgisayarının, rızası olmadan kripto para madenciliği yapmak için kullanılmasına denir.


Bazı kripto para birimlerinin madenciliği yapılabilir, yani insanlar, blok zincirinin çalışmasını güvence altına almak ve karşılığında yeni oluşturulan paraları kazanmak için hesaplama kaynaklarını harcamayı seçebilirler; madeni paralar daha sonra USD gibi geleneksel para birimleri için kripto borsalarında alınıp satılabilir. Bu, özel ekipmanın satın alınmasını, kurulmasını ve bakımını ve tümü mayınlı madeni paraların satışından elde edilen kârı yiyen önemli miktarda elektrik gücü harcamasını gerektirir.


Adil rekabete katılmak yerine, vicdansız bir bilgisayar korsanı, kripto hırsızlığı olarak bilinen bir uygulama olan diğer insanların hesaplama kaynaklarını ele geçirerek kripto para birimi madenciliği yapmayı seçebilir.


Kripto hırsızlığı birçok farklı şekilde gerçekleştirilebilir, ancak en popüler iki tanesi vardır. İlk yol, örneğin bir e-posta bağlantısına veya ekine tıklayarak sahibinin bilgisi veya rızası olmadan bilgisayara yüklenen kötü amaçlı bir program olan bir truva atıdır. Program daha sonra ana bilgisayarda çalışmaya devam eder, kaynaklarını tüketir.


Diğer popüler seçenek, ya doğrudan bilgisayar korsanlarına ait olan ya da onlar tarafından ele geçirilmiş web sayfalarında kötü amaçlı JavaScript kodu aracılığıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirilen "arabayla" kripto hırsızlığıdır.


Kripto hırsızlığı, kurbanlarının elektrik gücünün daha fazla tüketilmesine yol açar, bilgisayarlarını yavaşlatır ve ekipmanlarının ömrünü kısaltır. Bir kullanıcı, bilgisayarının bir kripto korsanlığı saldırısının hedefi olabileceğinden şüphelenirse, kırmızı bayraklara dikkat etmelidir: düşük performans ve genellikle soğutma fanının daha yoğun kullanımıyla birleşen bilgisayarının aşırı ısınması. Çoğu modern virüsten koruma yazılımı sağlayıcısı, kripto hırsızlığı tehdidinin kesinlikle farkındadır, bu nedenle ona karşı koruma sağlarlar.