Open/Close

Başlangıç Seviyesi

Open/Close, bir kripto para biriminin belirli bir zaman dilimindeki fiyatını ifade eder. Open, bir kripto para biriminin günün başlangıcında açıldığı fiyatı temsil ederken Close ise günün sonunda kapandığı fiyatı temsil eder. Open/Close terimleri, ticaretin gerçekleştiği günün sabit saatleri olduğundan geleneksel finans piyasalarında daha kullanışlıdır. Ancak Kripto para piyasalarında da referans olarak sıklıkla kullanılmaktadır. 

Yazılımda Open/Close

Yazılım geliştirmede ise Open/Close, yazılım parçalarının (fonksiyonlar, modüller vb.) kaynak kodunda herhangi bir değişikliğe izin vermeden genişletilebilir olması ilkesini ifade eder. Kodun kendisi, temel parçalarını değiştirme yeteneğini kısıtlarken esnekliğe izin verir. Bu durum, her yeni gereksinim ortaya çıktığında yazılımı tamamen değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırır. İlk olarak Bertrand Meyer tarafından tanımlanmıştır ve SOLID nesne yönelimli programlama ilkesinin bir parçasını oluşturur. 

Blok zincir ve Kripto paralarda Open/Close

Open/Close, değişmez yapıları nedeniyle blok zinciri (Blockchain) ve kripto proje tasarımı için oldukça önemlidir. Blockchain ve parametreleri, bir kez uygulandıktan sonra kolayca değiştirilemez. Bunun nedeni, herhangi bir değişikliğin ağın tüm düğümleri (node) ve katılımcıları tarafından kabul edilmesi ve tam olarak kolay olmayan bir fikir birliği oluşturulması gerektiğidir. Bu nedenle, blok zinciri platformları ve merkeziyetsiz uygulamalar (dApps) tipik olarak yalnızca bir hard fork (çatallanma) aracılığıyla değiştirilebilir. Bu da yeni bir zincire başlamak anlamına gelir. Hard fork, kullanıcılar için zahmetli ve oldukça riskli bir işlemdir. Projelerin, değişiklikleri takip etmeleri ve işlevleri değiştirmeleri gerektiğinde hard fork yapması her zaman pratik değildir. Bu nedenle, blok zinciri programlama, büyük ölçüde Open/Close ilkesine dayanır.