Ticker

Başlangıç Seviyesi

Bir sembol olan ticker, bir hisse senedinin veya kripto para biriminin resmi adını kısaltmak için kullanılan benzersiz harf kombinasyonudur. Tickerların kullanılmasıyla olası karışıklıklar önlenir ve traderların siparişleri hızla tamamlaması kolaylaşır.  Örneğin Bitcoin’in ticker sembolü  "BTC" kısaltmasıdır.


Neden Kullanılır?

Yatırımda tutarlılık yaratmak ve işlemlerin doğru bir şekilde yürütülmesini sağlamak için harflerden oluşan hisse senedi kodları icat edilmiştir. 1800'lerin ticaret katlarında, tüccarlar şirketlerin isimlerini tam olarak bağırmak zorunda kalıyorlardı. Halka açık şirketlerin sayısı arttıkça ve bu formatın adına ilham veren teknoloji olan şerit bant makineleri ana akım haline gelince, bu eski moda uygulama geçersizleşerek daha pratik olan kısa isimler kullanılmaya başlandı. 

 

Kağıt tabanlı makineler geçmişte kalmış olsa da, dijital borsalar yakın zamanda hisse senedi ticareti yapan şirketler, hisse başına fiyat ve bunun bir gün önce kapanan fiyatlara kıyasla bir artış mı yoksa azalış mı olduğu hakkında bir bilgi akışı sunar. Bu istihbarat, yatırımcılara piyasaların nasıl gittiğine dair hızlı bir göz atma imkanı sağlar ve teknik analiz için güvenilen çizelgeleri yönlendirmek için genellikle borsa bantlarından elde edilen veriler kullanılır.


Ticker sembolleri, uzun kripto para veya hisse senedi listelerini yazmayı ve okumayı kolaylaştırmaktadır. Örneğin "Ethereum Classic" gibi uzun bir ismi okumak yerine "ETC" kısaltmasını okuyabilirsiniz. Ticker,  kullanıcılar alım satım işlemleri yaparken veya uzun kripto para birimi listeleri okurken işleri kullanıcılar için verimli hale getirir ve aynı zamanda olası hataları da minimuma indirmeye çalışır.


Ticker sembolleri, benzer ada sahip kripto para birimlerini ayırt etmek için de kullanılır. Örneğin, aslında iki farklı kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) ve Bitcoin Cash (BCH) sahip oldukları farklı tickerlar sayesinde daha kolay ayırt edilebilir. İki isim de Bitcoin kelimesini içerdiğinden ticker sembolleri olmadan birbirleri ile karıştırılma olasılıkları oldukça yüksektir. 


Ticker Kuralları

Şirketlere, halka açıldıklarında borsa sembollerini seçme hakkı verilir ancak borsalar arasında kural değişiklikleri olabilir. New York Menkul Kıymetler Borsası ve NASDAQ, işletmelerin dört karaktere kadar olan sembolleri kullanmasına izin verirken, diğerlerinin daha katı yönergeleri vardır. Bir şirketin mali beyannameleri düzenleyicilere teslim etmek için son teslim tarihlerini karşılayamadığını belirtmek için bir hisse senedi sembolünün sonuna ilave harfler de eklenebilir. Çoğu şirket tam ismine benzeyen bir hisse senedi sembolü seçecek olsa da, bu bir zorunluluk değildir. Bazıları, benzer bir hisse senedi sembolüne sahip diğer firmalarla karıştırılmaması için görünüşte alakasız bir harf dizisi seçebilir.