Socios

Orta Seviye

Socios, futbol taraftarları için tasarlanmış ve türünün ilk örneği bir mobil uygulamadır. Socios, süper taraftar (superfan) özelliğiyle fan token kullanıcılarına destekledikleri kulübe dair kararlarda oy verme imkanı sağlar. Desteklediğiniz kulüp armasını değiştirmek ya da forma tasarımı hakkında görüşlerinizi öğrenmek istiyor olabilir; bu durumda Socios aracılığıyla sizin fikrinizi sorar ve sizi dinler.  

Socios ne işe yarar?

Kulüp kararlarında oy verme hakkının yanı sıra Socios, kullanıcılarına benzersiz ödüller kazanma şansı sunar. Bu ödüller arasında hayranı olduğunuz futbolcuyla tanışmak gibi hayatta bir kez karşılaşabileceğiniz deneyimler, VIP maç biletleri ve Socios kullanıcılarına özel ürünler de vardır. Sevdiği futbolcudan kişiselleştirilmiş video mesajı almak, canlı basın toplantılarında soru sormak, Camp Nou’da sahada gerçek maçlar oynamak gibi ödüller de bugüne kadar Socios kullanıcılarının ve taraftar tokeni (fan token) sahiplerinin hak kazandığı ödüller arasında yer alıyor.

Socios nasıl çalışır?

Socios’un birlikte çalıştığı kulüplerin her biri futbol sezonu boyunca bir dizi bağlayıcı ve bağlayıcı olmayan anket yapmayı taahhüt etmiştir. En az iki seçeneğe sahip olan bu anketlerde taraftarlar, kulüp yönetimine katılma ya da fikirlerini kulübe iletebilme fırsatı yakalar. Bağlayıcı anketlerde en çok oyu alan seçenek, kulüp tarafından hayata geçirilir. Bağlayıcı olmayan anketler ise kulübün taraftarların görüşlerine başvurmasını sağlar ancak kulüp, bu anketin sonucuna göre hareket etmekle yükümlü değildir. 

Anketlerin konusu kulüpler tarafından belirlenir ancak kulüplerin ne kadar taraftar girdisi aradığına bağlı olarak olasılıklar sonsuzdur. Socios anketlerinde "Maçın adamı" ödülünü kimin kazanacağından takımın yaz kampını nerede geçireceğine, yeni kulüp logosunun ne olacağından forma tasarımlarına kadar birçok konuda fikrinizi kulübe aktarabilirsiniz. 

Socios’ta tüm anketler güvenilir bir ortamda gerçekleştirilir ve kullanılan tüm oylar blockchaine kaydedilir. Bu nedenle sonuçlar şeffaftır ve değiştirilemez. Anketlerde oy kullanmak için ise taraftar tokeni sahibi olmak gerekmektedir. 

Taraftar tokeni nedir?

Socios.com, beraber çalıştığı kulüpler adına “taraftar tokeni” adı verilen bir dijital varlık kaynağı oluşturur. Taraftar tokenleri, anketlerde oy kullanma hakkına sahip olduğunuzu temsil eden dijital varlıklardır. Bir kez edinildikten sonra, kulüp Socios.com platformunda kaldığı sürece veya siz onları satmaya karar verene kadar sizin mülkiyetinizde kalırlar. Taraftar tokenleri, uygulamanın pazar yerinde satılabilir.

Bir taraftar tokeni, kulübün yayınladığı her ankette bir oy kullanma hakkına eşittir. Ancak taraftar tokenleriniz ankette oy vermenizle harcanmaz. Yani oy verdiğinizde taraftar token arzınız azalmayacaktır. Bu yüzden oy vermek istediğiniz her seferde yeni taraftar tokeni almanıza gerek yoktur. Tokenleriniz yalnızca onları satarsanız bakiyenizden düşer. 

Ne kadar çok taraftar tokenine sahip olduğunuz ise anketlerde ne kadar etkili olacağınızı belirler. Örneğin, 10 taraftar tokenine sahipseniz oyunuz herhangi bir ankette 10 kez sayılır; yani 10 oy vermiş gibi olursunuz. Bununla beraber, her kulüp, hiçbir taraftarın karar verme süreci üzerinde hakimiyet kurmaması amacıyla bir taraftarın sahip olabileceği taraftar tokeni miktarına bir üst sınır koyacaktır. 

Taraftar tokeni nasıl alınır?

Taraftar tokeni, Taraftar Token Teklifi veya FTO® olarak bilinen bir işlemle doğrudan Socios uygulaması üzerinden satın alınabilir. Taraftar Tokeninizi Socios.com'un dijital para birimi olan Chilliz (CHZ) ile satın alabilirsiniz. CHZ’yi doğrudan uygulama üzerinden alabileceğiniz gibi Bitlo üzerinden de kolaylıkla alabilirsiniz. 

Kaç taraftar tokeni var?

Taraftar tokenlerinin toplam arzı, kulübe ve kulübün hayran kitlesinin büyüklüğüne bağlıdır. Bununla birlikte, toplam sayı sonludur, yani hiçbir zaman toplam ilk arzdan fazlası olmayacaktır.

Hangi takımların tokenleri var?

Socios.com platformunda yerli ve yabancı kulüplerin taraftar tokenleri yer almaktadır. Platformda taraftar tokenleri yer alan Türk kulüpleri şunlardır:

  • Galatasaray (GAL)

  • Göztepe (GOZ)

  • Trabzonspor (TRA)

  • Başakşehir (İBFK)

  • Alanyaspor (ALA)

  • Gazişehir (GFK) - Yakında eklenecek. 

Socios’ta yer alan yabancı kulüp tokenleri arasında ise Manchester City (CITY), AC Milan (ACM), Paris St. Germain (PSG), Barcelona (BAR), AS Roma (ASR), Atletico Madrid (ATM) dünyanın önde gelen kulüplerinin tokenleri bulunuyor.