Haha Money Printer Go Brrrrr

Başlangıç Seviyesi

Twitter platformunda olmayan ve kendisini bir Bitcoiner olarak görmeyen kişiler, internetin şimdiye kadar yarattığı en büyük ‘meme’inden habersiz olabilmektedirler. “Money Printer Go BRRR”, Federal Rezerv, Bitcoin, Para Politikası, Keynesçilik, Avusturya Ekonomisi ve Sağduyu hakkında ana akım bilince bir anlayış getirmek için yaratılmış, literatürde kendisini destan olarak kabul ettirmiş bir meme olarak bilinmektedir.

Orijinal Money Printer Go Brrr klibi, karton kesme veya Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın bir para yazıcısından binlerce ABD doları üst üste bindirilmiş bir şekilde çıkan görüntüsünü içermekteydi. Herhangi bir kişi için bu durum aslında mantıklı olmayabilmekteyken, yine de kişilere aşağıdaki gibi önemli sorular sormalarını da sağlamaktadır.

  • Para nedir?
  • Federal Rezerv nedir?
  • ABD Doları neden değerlidir?
  • Devlet ne kadar para basmıştır?
  • Dolar değerini kaybederse ne olur?
  • Bitcoin Nedir?

Haha Money Printer Go Brrr, 2020'nin başlarında ortaya çıkan ve dolar basma sürecinde daha yaşlı bir Federal Rezerv yöneticisine bağıran genç bir beyefendiyi tasvir eden bir internet olgusu olarak da bilinmektedir.

Bu internet olgusu, ABD Merkez Bankasının borsaların likiditesini artırma amacıyla yaptığı açıklamaya yanıt olarak ortaya çıkmıştır. ABD Merkez Bankası, COVID-19 salgınına bir cevap niteliğinde, ekonomiye kısa vadeli krediler şeklinde 1,5 trilyon dolar enjekte etmeye çalışmıştır. İşte bu internet olgusu da bu durumu mizahi bir şekilde yorumlayan bir yanıt niteliği taşımaktadır. Bu olgu, ekonomik krizlerle mücadele etmek için basitçe “para basan”  hükümetlere ilişkin bazı endişeleri gün yüzüne çıkarmaktadır. Bu internet olgusu fiat para sistemlerinin enflasyonunu eleştiren bir olgu niteliğindedir. Bu tür eleştiriler genellikle hükümetin ekonomiye müdahalesi ile, özellikle de “havadan” para basma durumu ile ilgili sorunları ele almaktadır.

Bu sürece verilen isim ise niceliksel genişlemedir. Niceliksel genişleme veya niceliksel kolaylaştırma, bir merkez bankasının ekonomik faaliyeti genişletmek amacıyla ekonomiye para enjekte etmek için büyük ölçekte devlet tahvilleri veya diğer finansal varlıkları satın aldığı bir para politikasıdır. Her ne kadar doğrudan para basmak kadar basit olmasada (bankalardan menkul kıymet satın almak gibi adımlar içerir), nihayetinde dolaşımdaki para miktarını artırmaktadır. Bu duruma karşı olanlar, geçmişte birçok kez olduğu gibi, devlet baskısı kontrolden çıktığında hiperenflasyon gibi oluşabilecek sonuçları neden olarak gösterirler. Daha iyimser bir senaryoda muhalifler, para arzındaki bir artışın kendi varlıklarının değerinin düşmesine yol açtığını da örnek olarak kullanabilmektedirler.

Resimde bulunan genç erkeğin papyonunun anarko-kapitalist bayrağın renklerini taşıdığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu düşünceyi savunanlar, savunucularının özünde değerli olan (veya en azından içsel bir değerle desteklenen) para biçimlerini tercih etmesiyle hükümet kavramını tamamen reddetmektedir. Örnek olarak altın, fiat'tan çok farklı olmaktadır. Bir dizi faktör sebebiyle (doğal kıtlık gibi), değerli metaller fiat'ın ortaya çıkmasından çok önce para birimleri olarak etkin bir şekilde işlev görmüştür. Bu internet olgusunun bir çok varyasyonu vardır ancak çoğu varyasyonda bir kişi diğer bir kişiye belirli bir nedenden ile bağırmaktadır / kızmaktadır.

Bunlara ek olarak Barstool Sports’un efsanesi Dave Portnoy, koronavirüs pandemisi sırasında günlük satıcı olmaya çalışan bir dizi videoya başladığı dönemlerde milyonlarca Amerikalı tarafından bu durum popülaritesini kazanmıştır. Portnoy'un The Office dizi oyuncusu Schrute Bucks'a atıfta bulunması, devlet parasının aslında sadece bir inanç sistemi olduğu gerçeğine işaret etmektedir. Sonrasında ise bazı finansal piyasa analistleri bu ekonomik depresyonun ortaya çıktığı dönemde, Federal Rezervin yüz trilyon doları aşan para basımı gerekebileceği tahmininde bulunması sebebiyle bireyler doğal olarak bu inancı sorgulamaya başlamıştır.

Pek çok yatırımcı ve ekonomist, özellikle finansal işlemleri halletmek için ABD dolarına olan doyumsuz küresel talep nedeniyle, önümüzdeki yıllarda enflasyon mu yoksa deflasyon mu yaşanacağını tartışırken, net olan durum Money Printer Go Brrr meme ve Dave Portnoy “Schrute Bucks” videosu, kitleler para politikası, sağlam paraya karşı kolay para ve kaçınılmaz olarak Bitcoin konularında eğitmeye başlamıştır.

KnowYourMeme'e göre Brrr Money konsepti, 9 Mart'taki orijinal bir tweetten, 14 Mart'ta bağlantılı tam teşekküllü web sitesine dönüşmüştür. O zamandan beri Twitter'da yüz binlerce beğeni ve retweet almaya devam etmiştir. En yeni müzik videosu dublajı da dahil olmak üzere birçok varyasyonla Brrr Money harekatı, Hardcore Bitcoiners gibi merkezi olmayan internet topluluklarının anlamlı şans yaratmak için sosyal medya platformlarını kullanma gücünü göstermektedir.

Tarihçiler, Bitcoin'in küresel rezerv para birimi haline gelmesinden önceki son yıllara baktıklarında, Brrr Money meme'ini kitlesel kabul için en önemli dönüm noktalarından biri olarak göstermektedirler. Fakat ne olursa olsun, bu internetin şimdiye kadar yarattığı en iyi meme olarak bilinmektedir.