Onaylanma Süresi-Confirmation Time

Başlangıç Seviyesi

Onaylanma süresi (confirmation time), bir blockchain işleminin ağa sunulduğu an ile onaylanmış bir bloğa kaydedildiği an arasında geçen süre olarak tanımlanır Başka bir deyişle, bir kullanıcının işlemi toparlanana ve bir madenci düğümü tarafından onaylanana kadar beklemesi gereken toplam süreyi temsil eder.

Bir işlem, bir madenci tarafından bir bloğa dahil edildikten sonra bloğun ağın diğer nodeları tarafından doğrulanması gerekir. Bloğun geçerli olduğu onaylandığında, işlemin tek bir onaya sahip olduğu kabul edilir, yani bu bloktan sonra oluşturulan her yeni bloğun başka bir onayı temsil edeceği anlamına gelir.

Bir blok zincirindeki en yeni bloklar tam olarak güvenli kabul edilmediğinden, işlemi başarılı ve geri döndürülemez olarak değerlendirmeden önce genellikle ek blok onaylarının beklenmesi önerilir. Bu, özellikle tüccarlar ve çevrimiçi hizmet sağlayıcılar gibi kripto para birimi ödemeleri alan taraflar için geçerlidir.

Bir işlemin nihai olarak kabul edilmesinden önceki gerçek onay sayısı değişkendir ve doğrudan her blok zinciri ağının güvenliğini sağlamaya ayrılmış hesaplama gücüne (hash oranı) bağlıdır. Örneğin, Bitcoin kullanıcıları genellikle en az 6 blok onayının güvenli olduğunu kabul ederler ancak arkasında daha hash oranına sahip diğer blok zincirleri bundan çok daha fazla blok sayısı gerektirir.

İşlem Onayı Ne Kadar Sürer?

onaylanmamış işlemlerin tersine çevrilmesi veya kripto para biriminin iki kez harcanması riskine karşı bir Bitcoin işlemi, tamamlanmadan önce genellikle blok zincirinde birkaç onaydan geçer. Bir şirkete büyük miktarda kripto para aktarıyorsanız, bazıları için altı onay gerekir. Bu transfer işleminin yaklaşık bir saat sürer. 

Herhangi bir işlem gönderildiğinde, transfer edilmesi ve transferin minerlar tarafından onaylanması için beklemek gerekmektedir. Blok zinciri ve ağ mimarisinin türüne bağlı olarak, onaylanma süresi daha yüksek bir işlem ücreti sunarak azaltılabilir. Daha yüksek Bitcoin işlem ücreti ödemek, sıranın önüne geçmenin ve bekleme sürelerini kısaltmanın tek yoludur. Bu nedenle madencilerin işleminize daha yüksek bir öncelik vermeleri için bir teşvik olması gerekmektedir. 

Bitcoin gönderirken, özellikle bellek havuzu dolduğunda, işleminizi bir sonraki bloğa dahil etmek için blok zincirindeki miner'ları teşvik etmeniz gerekmektedir. Blok boyutlarının 1 MB olarak sabitlendiği ve sınırlı sayıda miner olduğu göz önüne alındığında, işlem önceliğine sahip olabilmek için çok daha yüksek bir ücret ödemeniz gerekebilir.

Onay süresi, bir blockchain ağının ortalama hızını ölçmek için de kullanılmaktadır. Bununla birlikte gönderim ve onay arasındaki gerçek süre, bireysel faktörler ve dalgalanan talebe bağlı olarak değişebildiğinden bir blok zincirinin etkinliğini ve hızını, mevcut durumuna ve en son blok performansına göre ortalama bir onay süresinden yararlanarak hesaplamak daha mantıklıdır.

BTC Onay Süresi Hızlanacak mı?

Blok zincirinin önümüzdeki yıllarda mevcut taleple başa çıkamayacağı endişesinden dolayı Lightning Network gibi projeler geliştiriliyor. Bitcoin Cash'in yaratılmasının ana nedenlerinden biri de tam olarak buydu. Lightning Network ve benzeri projeler işleri hızlandırmak için Bitcoin blok zincirinin üzerine başka bir katman ekleyerek bu sorunu çözmeyi amaçlamaktadır. 

Bitcoin ücretlerine başka bir alternatif ise daha hızlı işlemlere sahip olduğu bilinen Ethereum veya Litecoin gibi farklı bir kripto para birimleridir. Bitcoinler bir borsadaki diğer kripto paralarla değiştirilebilir.