Teminatlı Borç Pozisyonu-Collateralized Debt Position (CDP)

İleri Seviye

Teminatlı borç pozisyonu (CDP), stabil paralar oluşturmak için akıllı sözleşmelerde teminatlandırılmış bir borç pozisyonu tutulması olarak tanımlanmaktadır.


Teminatlı borç pozisyonu (CDP), MakerDAO’nun merkezi olmayan sabit parası DAI’yi oluşturmak için teminatı kilitleyerek oluşturmaktadır. Bu sistem, merkezi olmayan finans dünyasına MakerDAO ekibi tarafından tanıtılmış ve merkezi olmayan sabit para birimi olan DAI bu şekilde oluşturulmuştur.


CDP’de kilitlenen teminatın değeri, oluşturmak için kullanılan DAI değerinin %150’sini her zaman aşmalıdır. Pozisyon teminatsız hale gelirse, akıllı sözleşmede kilitli varlıklar, üretilen DAI, %13 tasfiye cezası ve istikrar ücretleri (şu anda yılda %8,5) için geri ödemek üzere satılır.


Oluşturulan DAI, kavram olarak teminat değeriyle desteklenen merkezi olmayan bir kredidir. Başka bir deyişle teminatın kilidini açmak için bir kullanıcının oluşturulan DAI’yi artı stabilite ücretlerini geri ödemesi gerekmektedir. Dolaşımdaki DAI stabil (sabit) coinlerinin her biri bu biçimde oluşturulmuştur.


MakerDAO’nun CDP’lerini finanse etmek için yalnızca Ether kullanılabilir ancak şimdilerde BAT, USDC, WBTC, TUSD, KNC, ZRX ve MANA da desteklenmektedir. Yalnızca Ether tarafından desteklenen merkezi olmayan bir stabil coinler olan SAI’ler hala mevcuttur.


MakerDAO, CDP’leri tanıtırken, DeFi projeleri de gelecekte CDP’leri benimseyebilir.