Bitcoin Halving

Ne kadar süre kaldı?
GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
Bitcoin halving (yarılanma) için kesin bir tarih vermek mümkün değildir. Çünkü halving, her 210.000 blokta bir gerçekleşir. Bununla beraber, yapılan hesaplamalara göre bir sonraki Bitcoin yarılanmasının Nisan 2024'te gerçekleşmesi bekleniyor.
Bitcoin logo
BTC 2,213,897.00 TRY

Bitcoin Halving Nedir?

Bitcoin halving (yarılanma), madencilere verilen BTC blok ödüllerinin her 210.000 blokta bir yarıya indirilmesi olayıdır. 210 bin bloğun çıkarılması ise kabaca 4 yıl sürer. Bu nedenle, halving olayının yaklaşık 4 yılda bir gerçekleşmesi beklenir. Halving ile beraber yeni bitcoin’lerin dolaşıma girme hızı da yarıya iner.

Halving sistemi, maksimum BTC arzı olan 21 milyon coin sınırına ulaşılana kadar sürecek. Bu sınıra, 2140 yılı civarında ulaşılması bekleniyor. Bu andan itibaren BTC madencileri yüksek olasılıkla ağ kullanıcılarının ödeyeceği işlem ücretleriyle ödüllendirilecek ve ağı devam ettirmeye teşvik edilecek.

Bitcoin halving olayı önemlidir çünkü maksimum arza yaklaşırken, yeni bitcoin üretimini azaltır. En başta, blokzincirde çıkarılan her blok için ödül 50 BTC’ydi. Yani çıkarılan her yeni blokta dolaşıma 50 coin daha giriyordu. Bugün ise Bitcoin blok ödülü 6,25 BTC. Ekim 2023 itibarıyla dolaşımda yaklaşık 19,5 milyon BTC bulunuyor. Bu da madencilerin blok ödülleriyle dolaşıma sokabileceği yalnızca 1,5 milyon BTC kaldığı anlamına geliyor. Sıradaki Bitcoin halving ile beraber blok ödülleri 3,125 BTC’ye düşecek ve BTC üretimi biraz daha yavaşlayacak

Bitcoin Madenciliğinin Temelleri

Bitcoin madenciliği, insanların bilgisayarlarını ya da özel üretilmiş madencilik donanımlarını kullanarak Bitcoin blokzincirine doğrulayıcı olarak katıldıkları süreçtir. Bitcoin, işlem bilgilerini doğrulamak için İş Kanıtı (PoW) adı verilen bir sistem kullanır. Bu sistemde, madenciler, donanım güçlerini kullanarak kriptografik şifreleri çözer ve ağdaki işlemlerin doğru şekilde gerçekleşmesini sağlar. Donanım güçleriyle harcadıkları enerjinin karşılığında ise BTC ile ödüllendirilir.

Madencilik terimi, sistemin gerçek yaşamdaki madenciliğe benzemesinden dolayı kullanılır. Bir blok işlemlerle dolduğunda kriptografik bir şifrelemeyle kapatılır ve madencilik kuyruğuna gönderilir. Doğrulama için sıraya girdiğinde, Bitcoin madencileri bu şifreyi çözen ilk kişi olmak için yarışır. Bunun için donanım güçlerini harcarlar.

Madencilik, bir bloktaki işlemlerin meşruiyetini onaylar ve yeni bir blok açar. Daha sonra düğümler, bir dizi onaylama süreciyle işlemleri doğrular. Böylece ilgili blok, diğer bloklara zincirleme eklenir ve blokzincir devam eder.

Sıkça Sorulan Sorular

S
Bitcoin halving nedir?

C

Bitcoin halving, BTC blok ödüllerinin her 210.000 blokta bir yarılanması olayıdır.

S
Bitcoin halving gerçekleştiğinde ne olur?

C

Bitcoin halving ile beraber BTC blok ödülleri yarıya inder. Böylece, yeni bitcoin’lerin yaratılma ve dolaşıma girme hızı azalır. Bu da bitcoin’in deflasyonist yapısını destekler.

S
Bitcoin halving ne zaman gerçekleşir?

C

Bitcoin halving, çıkarılan her 210.000 blokta bir gerçekleşir. Bu nedenle, BTC halving için kesin bir tarih verilemez. Ancak yapılan hesaplamalara göre Bitcoin halving olayı yaklaşık her 4 yılda bir gerçekleşir.

S
Sıradaki Bitcoin halving ne zaman?

C

Sıradaki halving, Bitcoin blok yükseliği 840.000’e ulaşınca gerçekleşecek. Bunun ise Bitcoin Nisan 2024 civarında yaşanması bekleniyor.

S
Halving tarihi neden kesin olarak bilinemiyor?

C

Bitcoin madencilik algoritmasının yaklaşık 10 dakikalık bir hedef blok süresi vardır. Bununla birlikte, bazı blokların madenciliği 10 dakikadan fazla veya az sürebilir. Bu değişkenlik, Nisan 2024'te gerçekleşmesi beklenen bir sonraki Bitcoin yarılanması (halving) tarihini etkileyebilir. Bu nedenle, kesin halving tarihi veremiyoruz.

S
Bitcoin halving altcoin’leri etkiler mi?

C

Bitcoin yarılanması, altcoin’ler dahil tüm kripto para piyasasını etkileyebilir. Halving ile beraber yatırımcılar, diğer kripto paraların potansiyel fiyat artışı konusunda daha iyimser hale gelebilir. Bu da altcoin’lere yöenlik talebin artmasını ve fiyatlarının yükselmesini sağlayabilir. Buna ek olarak, bazı madenciler, Bitcoin'in madencilik ödülü azaldıkça daha iyi ödüller sunan altcoinlere geçebilir.