Rekt

Başlangıç Seviyesi

İngilizcede “harap olmuş” anlamına gelen "wrecked" kelimesinden türeyen rekt terimi, bir şeyin yok edilmesini veya bir kişinin bir felaket yaşayarak başarısız oluşunu tanımlamak için kullanılan argo bir sözcüktür. Bununla birlikte terim, kullanıldığı yere göre farklı anlamlara da gelebilmektedir. Genel olarak tamamen yok olan bir şeyi veya feci bir başarısızlık yaşayan bir kişiyi tanımlamak için kullanılır.

Kripto Paralarda Rekt

Blockchain ve kripto para birimleri dünyasında rekt, kötü bir ticaret veya yatırımın neden olduğu ciddi bir finansal kaybı tanımlamak için kullanılır. Kötü bir alım-satım veya yatırımın neden olduğu, değeri önemli ölçüde düşen bir coin ya da token nedeniyle ağır bir kayıp yaşatan finansal yıkım durumları için kullanılır. 

Örnek olarak, Ali'nin marj üzerinden işlem yaptığını ve kaldıraçlı büyük bir uzun pozisyon açtığını varsayalım. Piyasa düşerse ve tasfiye edilirse "Ali rekt oldu" diyebiliriz. Dolayısıyla rekt genellikle yüksek kaldıraçlı bir ticareti kaybettikten sonra tasfiye edilen birini tanımlamak için kullanılmaktadır.

Rekt argosu, değerini çok fazla kaybeden bir varlığı veya önemli ölçüde düşen bir piyasayı da tanımlayabilir. Örneğin, "bu para rekttir" veya "piyasa rekttir" şeklinde de kullanılabilir. Başka bir örnek verecek olursak, Ayşe’nin bir ICO aracılığıyla bir kripto para tokenine yüklü miktarlarda bir yatırım yaptığını düşünelim. Ancak token nihayet piyasaya çıktığında, Ayşe'nin ICO etkinlikleri  sırasında tokenler için ödediği miktardan çok daha düşük bir fiyattan işlem görmekteydi. Böyle bir senaryoda token rekt oldu diyebiliriz, bu da Ayşe ve bu tokene yatırım yapan tüm kişilerin de rekt olduğu anlamına gelmektedir.

Çevrimiçi video oyunlarında, rekt terimi genellikle utanç verici veya aptalca bir şekilde mağlup edilen bir oyuncuyu veya takımı tanımlar. Ya da bir yarışmada çok kötü bir şekilde kaybeden bir takıma veya kişiye rekt oldu denir. Ancak kelimenin ilk kullanımlarına bakarsak, eski İngiliz İngilizcesinde çok sarhoş ve darmadağan davranan bir kişi için de rekt kelimesinin kullanıldığını görebiliriz.

“Rekt” Olmaktan Bıkmak

Terim genellikle çevrimiçi oyun topluluğu arasında utanç verici veya aptalca bir şekilde yenilen bir oyuncuyu (veya takımı) tanımlamak için kullanılır. Kripto topluluğunda, rekt genellikle kötü bir ticaret yaparak likiditeye maruz kalan marj tüccarlarını ifade eder.

Örneğin, Ali marj üzerinden işlem yapar ve uzun bir pozisyonda büyük kaldıraç açar. Piyasa düşerse ve likiditeye uğrarsa “Ali rekt oldu” diyebiliriz.

Bazı durumlarda, "rekt" olmak gerçekten para kaybetmek anlamına gelmez, çünkü "rekt" olan varlıklar hala geri dönebilir.