Hyperledger (Hyperledger Foundation)

Başlangıç Seviyesi

Hyperledger, açık kaynaklı yazılım blok zinciri (blockchain) projeleri etrafında gelişen ve istikrarlı ekosistemler sağlamak için gerekli tüm kaynakları ve altyapıyı bir araya getiren kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Hyperledger Vakfı, bir dizi kurumsal düzeyde blockchain yazılım projesine ev sahipliği yapar. Projeler; satıcılar, son kullanıcı kuruluşları, hizmet sağlayıcılar, yeni başlayanlar, akademisyenler vb. için oluşturulur. Aynı zamanda projeler, geliştirici topluluğu tarafından blok zinciri ağları veya ticari çözümler oluşturmak ve dağıtmak için tasarlanır. 

Hyperledger Vakıf personeli, açık kaynak projeleri için program yönetimi hizmetleri sağlama konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahip Linux ekibinin bir parçasıdır.

Hyperledger Vakfı’nın Hedefleri nelerdir?

Yönetişim tarafından desteklenen kurumsal blok zinciri çevresinde tarafsız, açık bir topluluk sağlamak.

Dağıtılmış defterler tarafından desteklenen sektörler arası platformların geliştirilmesini ve benimsenmesini teşvik etmek.

Blok zinciri teknolojisi için pazar fırsatı hakkında insanları eğitmek.

Neden Blok zincir Girişimi, neden Hyperledger? 

 Birçok kuruluş, verilerini dağıtılmış bir veritabanında paylaşmak ister, ancak her kullanıcı tek bir otoriteye güvenemez. Blok zincir tam da bu noktaya yoğunlaşmaktadır. Blok zinciri teknolojileri, doğrudan işlemleri güvenli, şeffaf bir şekilde mümkün kılar ve eşler arası bir ağın verimliliği ile çalışan sistemlere güven kazandırır. 

İşletmeler için bu teknolojiyi benimsemek, iş yapma şekillerinde temel bir değişiklik yapar. Kurumsal bir yazılım çözümü olarak kullanıldığında, daha önce olmadığı yerde güven sağlar ve verimsizlikleri ortadan kaldırır. 

Teknolojiler, boyut ve karmaşıklığın yanı sıra, sektörler arası sistemler için de yapı taşlarıdır. Hyperledger teknolojileri, işbirlikçi tasarım ve yönetişim ile oluşturulmuş açık kaynak kod tabanları olduğundan, işletmeler bunları blok zinciri çözümleri oluşturmak için güvenilir altyapı olarak benimsemiştir.