API

Başlangıç Seviyesi

API olarak kısaltılan Application Programming Interface, yani “Uygulama Programlama Arayüzü”, iki uygulamanın birbiriyle bilgi paylaşmasını sağlayan bir arayüz programıdır.

Uçak bileti karşılaştırma siteleri, API kullanım alanlarına güzel bir örnektir. Bir uçak bileti karşılaştırma sitesinize girdiğinizi ve kalkış - varış yerleriyle tarih bilgilerini seçtiğinizi düşünelim. Bu site, API kullanarak servis sağlayıcılarından bilgi toplamaya başlar. Daha sonra sizin önünüze bilet fiyatları ve hangi havayollarının bu biletleri sattığının bilgisini sunar. Uçak bileti karşılaştırma sitesinin arka planda diğer havayollarından bilgi almasını sağlayan program, API'dir.

API'ler, farklı kullanım alanlarına göre açık API, internal API, partner API ve kompozit API olarak ayrılabilir.

API’lar Ne için Kullanılabilir?

API'lar, farklı yazılım parçalarının etkileşime girmesi gereken her yerde kullanılmaktadır. Verilerin kullanılabilir kılınması, bahsi geçen iş için de faydalı olduğundan, bu API’ların birçoğunun kullanımı ücretsizdir.

En çok API kullanan şirketlerden biri Google'dır. Pek çok farklı alanda hizmet veren Google, API sayesinde farklı sitelerin veri akışına da yardımcı olur. Örneğin, siparişinizi harita üzerinden aktif olarak takip edeceğiniz bir program geliştirmek istiyorsunuz. Normalde bunu yapabilmek için sıfırdan GPS sisteminin kodlanması gerekmektedir. Ancak Google Haritalar API ile bunu yapmanıza gerek yoktur. Bu sayede GPS sistemi kodlamak yerine uygulamanızın diğer kısımlarını geliştirmeye zaman ayırabilirsiniz. API kullanımı uygulama geliştiricilerin hem zaman hem de paradan tasarruf etmesini sağlar.

Kripto Para Dünyasında API Kullanımı

API kullanımı kripto para dünyasında da oldukça yaygın. Örneğin kripto para borsaları, piyasa durumuyla ilgili güncel bilgileri kullanıcılarına sunabilmek için API’lardan yararlanmaktadır. Öte yandan blok zincir, Bitcoin (BTC) cüzdan işlemlerinde kullanılan, piyasa ile ilgili bilgi almanıza yarayan ve işlem bilgilerinin sizlerle paylaşmasını sağlayan birçok farklı API uygulamasını ücretsiz sunmaktadır.