Margin Call

Başlangıç Seviyesi

Margin Call, bir yatırımcının marjin hesabının değeri, işlem için tutulan gerekli tutarının altına düştüğünde yatırımcıya iletilen teminat tamamlama çağrısı olarak adlandırılır. Bir yatırımcının marjin hesabı ise ödünç alınan parayla satın alınan varlıkları içerir. 

Margin Call çağrısı, özellikle, bir yatırımcının, sürdürme teminatı olarak bilinen minimum değere getirilmesi için hesaba ek para veya menkul kıymetler yatırması yönündeki bir talebi ifade eder.

Kripto Paralarda Margin Call Nedir?

Kripto para dünyasında borsalar üzerinden yapılan kaldıraçlı işlemler içinde margin call çağrısı yapılmaktadır. Margin işlemler aynı zamanda kaldıraçlı işlemler olarak da adlandırılmaktadır. Ancak kripto para dünyasında farklı marjin işlem türleri vardır. Bunlardan bazıları direkt olarak bir varlığı teminat göstererek ana varlık değerinden yüksek değerde varlık borç almak şeklinde olabilirken, bazıları elinizdeki bir varlığı teminat göstererek sadece pozisyon almak şeklinde de olabilmektedir. Yapılan bütün bu işlemlerdeki en temel ortak nokta, hepsinde elinizdeki bulunan varlıktan daha büyük bir pozisyon alabilmemize olanak sağlamalarıdır. 

Kripto paralarda margin işlemlerini ve margin call çağrısını bir örnek ile açıklayalım. 


Ali’nin marjin hesabında 1.000 USDT olduğunu varsayalım. Ali kripto para platformları üzerindeki marjin hesabındaki 1.000 USDT’yi teminat göstererek 4.000 USDT’lik bir varlık borç aldığını varsayalım. Ali’nin elinde artık 5.000 USDT’lik bir alım gücü bulunmaktadır. Ali 5.000 USDT ile tanesi 2.500 USDT’den 2 adet Ethereum alıyor. Ali ilk etapta elinde sadece bin dolar varken aldığı borç ile toplam beş bin dolarlık Ethereum alabiliyor. Ancak Ali’nin bu pozisyonu devam ettirebilecek sadece 1.000 USDT’lik bir varlığı bulunuyor. Yani Ali’nin aldığı toplam pozisyon eğer 1.000 USDT’lik bir kayıp yaşarsa, ya da başka bir deyiş ile Ethereum fiyatı yüzde 20 düşerse Ali’nin pozisyonu devam ettirecek varlığı kalmamış olur ve pozisyon likide olmuş olur. Margin call ise pozisyonun likide olmasından önce Ali’ye yapılan çağrıdır. Bu çağrı ile Ali eğer pozisyonunu devam ettirmek istiyorsa margin hesabına yeni teminat eklemesi gerekmektedir.

Margin işlemler ile kripto para işlemi yapmak spot olarak işlem yapmaya göre oldukça riskli bir işlem türüdür. Ancak yatırımcılar uzun vadede tuttukları ya da kilitli olan varlıkları için hedge yani sigortalama amaçlı olarakta margin işlemlerini kullanabilmektedirler.