HODL

Başlangıç Seviyesi

HODL, kripto para yatırımcıları tarafından, kripto para birimlerini, artan veya azalan fiyattan bağımsız olarak satmayı reddeden kullanıcılar için kullanılan bir terimdir. Bir ayı piyasasında, fiyat düşüşüne rağmen insanların madeni paralarını satmayı reddettikleri zaman bu terim sıklıkla kullanılmaktadır.

HODL terimi daha sonra "Hold On for Dear Life"ın kısaltması olacak şekilde tekrardan ortaya çıkmış ve bu uzatmanın anlamı piyasadaki dalgalanmaları takip etmeden ve mal varlığını sadece elinde tutmayı isteyenler için kullanılmıştır.

HODL Kelimesinin Kökeni

HODL, aslında BitcoinTalk'ta "GameKyuubi" adlı bir kullanıcı tarafından yapılan bir yazım hatasıydı. "BEN HODLING" başlıklı orijinal BitcoinTalk başlığında GameKyuubi,

“Bu başlığı iki kez yazdım çünkü ilk seferinde yazım hatası yaptığımı biliyordum. Hala yanlış. Umrumda bile değiş. Kız arkadaşım bir lezbiyen barda dışarıda, BTC çöküyor NEDEN HALA SATMIYORUM? NEDENİNİ SÖYLEYEBİLİRİM. Çünkü ben kötü bir tüccarım ve kötü bir tüccar olduğumu biliyorum.” şeklinde ifade etmiştir.

HODL, o zamandan beri scalping, günlük alım satım veya swing trading gibi kısa vadeli alım satım becerilerine sahip olmadıklarını kabul eden insanlar tarafından kullanılan bir strateji haline gelmiştir. HODL terimi aynı zamanda, yaygın olarak kullanılan benzer bir terim olan BUIDL'nin oluşturulmasına da ilham vermiştir.

HODL kısa süre sonra, kısa vadeli fiyat hareketlerine dayalı ticaretten kaçınan kripto para birimi yatırımına yönelik bir yaklaşımın adı olarak meydana gelmiştir. Bu yaklaşım, GameKyuubi'nin mantığını yansıtmaktadır. Piyasada henüz yeni işlem yapmaya başlamış satıcılar, piyasayı zamanlamak ve para kaybetmek ya da el tuttukları coinlerden daha az kazanmak için girişimlerini boşa çıkarmaktadır.

Kısa vadeli dalgalanmalar bir yana, Bitcoin'in uzun vadeli oynaklığı alışılmış mantığa meydan okumaktadır. Fiyat 2011'den 2013'e kadar %52.000 artmış, ardından bir sonraki yıl ise %80'den fazla düşmüştür. O zamandan bu yana, önceki en yüksek seviyesinin 17 katından fazla artış yapmış, ancak yine de yarı yarıya düşmüştür. Kripto para biriminin tarihi boyunca, güvenilir sesler "aya" gideceğine veya sıfıra çarpacağına dair mantıklı argümanlar üretmiştir.

Hodlers, tüm bu oynaklık ve tahminlerden kendilerini temizlemektedirler. Sadece hodllamaktadırlar. Bu da iki yaygın yıkıcı eğilime karşı koymalarına yardımcı olmaktadır, bunlar: yüksek satın almaya yol açabilen FOMO (kaybetme korkusu) ve düşük satışa yol açabilen FUD (korku, belirsizlik ve şüphe) olarak tanımlanmaktadırlar. FUD bazen SODLing olarak da adlandırılmaktadır

HODL terimi, FOMO (Fear of Missing Out), FUD (Fear, Uncertainty and Doubt) ve diğer kârı azaltan duygularda hüküm sürmek için bir stratejiden fazlasını temsil etmektedir. Kripto para birimlerine bu denli gerçekçi inananlar, kripto para birimlerinin eninde sonunda fiat para birimlerinin yerini alacağını ve gelecekteki tüm ekonomik yapılacak işlemlerin temelini oluşturacağını düşündekileri için hodl yapmaktadırlar. Bu nedenden dolayı kripto para birimlerinin fiat döviz kurunu ilişkisiz olarak görmektedirler.