Mining Rig

Orta Seviye

Mining Rig, kripto para madencilerinin, madencilik görevlerini yerine getirebilmesi için oluşturdukları donanımsal çözümdür. Yalnızca donanımsal değil, aynı zamanda bu donanımın içerisinde birçok yazılımda mevcuttur. Ekran kartı, işlemci, güç kaynağı ve havalandırma fanları gibi birçok donanımı bir araya getirerek oluşturacakları Mining Rig ile madencilik görevlerini tamamlayabilirler. Kripto paralarda madencilik kompleks bir iştir. Bilgisayar veya sunucu arka planda birçok yazılımsal görevi üstlenir. Madenciler, blok zincirde birçok transferi güvenli bir şekilde onaylar ve ödüllerini alırlar. Gün içerisinde yüzlerce, binlerce işlem tamamlanabilir. Bu tamamen oluşturulan Mining Rig’in gücüne ve kalitesine bağlı olarak değişir.

Mining Rig’ler bireysel kişiler tarafından ilgili donanımlar satın alınarak oluşturulabilir. Ev ortamında kullanmaya müsaittir. Fakat fanın çıkardığı ses ve sıcaklık, ev ortamında biraz sıkıntı yaratabilir. Ayrıca Mining Rig’ler büyük bir enerji harcar. Bu da elektrik faturasını yükseltir. 

Mining Rig’ler yalnızca kişilerin donanım alarak birleştirmesiyle olmaz. Aynı zamanda sektördeki büyük firmalardan ASIC Miner denilen cihazlarda satın alınabilir. Bu da bir çeşit Mining Rig’dir fakat hem daha profesyonel hemde daha az komplekstir.