Flippening Nedir? (ETH-BTC)

Başlangıç Seviyesi

Flippening terimi, 2017'de Ethereum'un (ETH) piyasa kapitalizasyonunun Bitcoin'in (BTC) piyasa kapitalizasyonunu geçme olasılığını ifade etmek için topluluk tarafından oluşturulmuştur. Flippening terimi kısaca, Ethereum’un piyasa değerinin Bitcoin’in piyasa değerini geçtiği anı temsil etmektedir.

Piyasa değeri açısından Bitcoin (BTC) her zaman bir numaralı kripto para birimi olsa da pazar hakimiyeti son yıllarda önemli ölçüde düşmüştür. Bu düşüş özellikle de 2017'nin ortalarında ve 2018'in başlarında net bir şekilde görülebilir. Bu dönemlerde, birçok Ethereum destekçisi Flippening'in gerçekleşmesini ummaktaydı. Esnek oluşu ve akıllı sözleşme yeteneğinden dolayı Ethereum'un Bitcoin'i geçeceği söyleniyordu ancak Flippening hiçbir zaman gerçekleşmedi.

Flippening’i takip etmek için Flippening Watch sitesini kullanabilirsiniz.

Kripto Para Birimlerinin Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kripto para birimlerinin değerini hesaplamak için dolaşımdaki arz miktarı, mevcut piyasa fiyatı ile çarpılır. Özel anahtarın kaybedilmesi gibi nedenlerden dolayı artık ulaşılamayan coin ve tokenlarda toplam arza dahil olduklarından bu genel hesabın içinde yer almaktadır.