Shitcoin

Orta Seviye

Shitcoin, herhangi bir soruna yönelik çözüm getirmeyen, gerçek bir faydası olmayan kripto para birimlerini ifade etmek için kullanılan bir terimdir.

Kripto paralar, birtakım sorunlara çözüm getirmek ya da çeşitli işleri kolaylaştırmak amacıyla piyasaya sürülür. Shitcoin'ler ise eğlence amaçlı oluşturulan ve herhangi bir işi gerçekleştirmeyen kripto paralardır. Yatırımcılar genelde shitcoin satın almaz çünkü bunların gerçek bir kullanım alanı yoktur. Buna bağlı olarak shitcoin fiyatının yükselmesi ve değerlenmesi zordur. Fakat bazı zamanlarda yapılan spekülatif hareketler ve haberler doğrultusunda hiç beklenmedik yükselişler gösterip çok yüksek değerlere erişebilirler. 

Shitcoin satın alınır mı?

Shitcoin'ler kripto yatırımcıları için en riskli yatırım araçları arasında başı çeker. Bunun en büyük nedeni fiyat hareketlerinin çok sert olabilmesi ve büyük oranda spekülasyona dayanmasıdır. Fiyatın çok hızlı yükselme ihtimali olduğu gibi, çok hızlı bir şekilde düşme ihtimali de bulunur.

Ayrıca birçok shitcoin'in ekibinin bile belli olmaması, bu kripto paraları hepten tehlikeli kılar. Genellikle anonim kimselerce yaratılan shitcoin'ler, yatırımcıya güven sağlayan neredeyse hiçbir özelliğe sahip değildir. Yatırımcılar hiçbir işe yaramayan shitcoin'lere yatırım yapmadan önce iki kere düşünmelidir.

Bu içerik herhangi bir yatırım tavsiyesi sunmaz. Yalnızca bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır.