Initial Coin Offering (ICO)

Başlangıç Seviyesi

Initial Coin Offering (ICO), kripto para birimlerini kullanarak fon toplamak için kullanılan yenilikçi bir yaklaşımdır. Böyle bir strateji; blok zinciri tabanlı ürün, hizmet veya platformlarını henüz tam olarak geliştirmemiş kripto para birimi projelerinde daha yaygın olarak kullanılmaktadır. ICO etkinliklerinde toplanan fonlar normalde Bitcoin (BTC) veya Ether (ETH) aracılığıyla gerçekleşir. Bazı durumlarda ödeme aracı olarak fiat para da kullanılabilir.

Initial Coin Offering etkinlikleri, risk sermayesi toplamanın ve proje finansmanı bulmanın etkili bir yöntemidir. İşletmeler ve projeler bu şekilde erken aşamalarda finansal destek sağlamış olur. Yatırımcılar ise genellikle, token ya da coinlerin ve bunu çıkartan şirketin başarılı olacağı umudu ve beklentisiyle Initial Coin Offering etkinliklerine katılırlar. Bunun sonucunda erken destekçiler olarak kabul edilenler için iyi bir yatırım getirisi (ROI) sağlanır.

Initial Coin Offering sık sık IPO (Initial Public Offering) ile karıştırılsa da ICO’da yatırımcılar sanıldığının aksine hisse sahibi olmazlar. Initial Coin Offering etkinlikleri, gelişimin çok erken aşamalarında olan ve projeyi ilerletmek için fonlara ihtiyaç duyan girişimler için bir kaynak geliştirme stratejisi olarak gerçekleştirilir.

ICO’ya Alternatif Yöntemler

Piyasaya coin çıkartmak için uygulanabilecek tek yöntem Initial Coin Offering değildir. Bazı şirketler her ne kadar kendi coinlerini piyasaya çıkarmak için kendi altyapılarını oluşturmayı seçse de şimdiye kadar düzenlenen ICO etkinliklerinin çoğu, ERC-20 adı verilen token standardının kullanımıyla Ethereum ağında gerçekleşmiştir.

Örneğin, bir girişimci ERC-20 token standardını kullanarak kendi kripto para birimini oluşturmak için Ethereum ağında bulunan akıllı sözleşmelerden yararlanabilir. Böyle bir durumda ERC-20 protokolü, Ethereum platformunda dijital bir token çıkarırken uyulması gereken kuralların ana hatlarını çizer ve akıllı sözleşmeler ise bu kuralların güvenilir ve özerk bir şekilde takip edilmesini sağlar.

Ethereum her ne kadar en popüler seçenek olsa da, ICO'lar aracılığıyla sunulan dijital tokenlerin oluşturulmasını ve dağıtılmasını sağlayan Stellar, NEM, NEO, Komodo ve Waves gibi başka blockchain platformları da bulunmaktadır.  

Son zamanlarda geliştirme sürecine başlamadan büyük miktarlarda para toplayarak ortadan kaybolan saygın olmayan ICO kuruluşlarına denk gelinebiliyor. Bu nedenle, yatırımcıların kripto para şirketlerine yatırım yapmadan önce DYOR olarak da bilinen durum tespiti gerekmektedir.