Coinbase

Başlangıç Seviyesi

Kripto para birimlerinde coinbase (kripto para tabanı), sıfırdan üretilen her yeni bloğun madenciliği için madencilere verilen coin'lerin sayısıdır.

Bitcoin (BTC) gibi bazı kripto para birimleri madenciliğe uygundur. Kullanıcıların blokzincirin ve kripto para biriminin güvenliğini sağlamak için yapılan hesaplamalara katkıda bulunmasına izin verirler. Madenciler bunu yapmak için önce ağda gerçekleşen en son işlemleri toplar ve bloklar halinde paketler; ardından bu blokları kriptografik hash'lerle güvenceye alarak blokzincirin sonuna eklerler.

Madencilik, elektrik harcaması ve yüksek donanım gücü gerektirir. Bu nedenle ağın katılımcıları, madencilik yapmaya teşvik edilmelidir. Teşvik amacıyla madenciler kripto parayla ödüllendirilir. Örneğin, 2022 itibarıyla Bitcoin madencileri, doğruladıkları blok başına 6,25 BTC coin ile ödüllendirilmektedir. Bunlar, yeni üretilen ya da madencilik tabiriyle "çıkarılan" coin'lerdir. Bütün bu işleme üretim işlemi denir ve içerdiği kripto paralar, bloğun para tabanını (coinbase) oluşturur. Bu örnekte Bitcoin'in kripto para tabanı, 6,25 BTC'dir.

Bitcoin ve madenciliği yapılabilen diğer kripto paralar, harcanmamış işlem çıktıları (Unspent Transaction Output - UTXO) modelini kullanır. Başka bir deyişle madenciliği yapılabilen kripto paralardaki her işlem girdi ve çıktılardan oluşu. Adreslerde depolanan kripto paralar ise gerçek bakiyeler değil, bu adrese yapılan önceki tüm işlemlerden elde edilen çıktıların toplamıdır. Buna göre kripto paralar, madenciye gönderilen üretim işleminin girdisi ve aynı miktarda çıktısıdır.