Market Order - Market Buy- Market Sell Nedir?

Orta Seviye

Market order ya da Türkçe karşılığı ile piyasa emri, bir menkul kıymeti mevcut en iyi fiyattan almak veya satmak için verilen emirdir. Piyasa emirleri en yaygın emir türüdür ve neredeyse anında yerine getirilir. Bir piyasa emri verdiğinizde, borsaya bir menkul kıymeti mevcut en iyi fiyattan alması veya satması talimatını vermiş olursunuz. Siparişiniz, genellikle saniyeler içinde olan bir sonraki uygun fırsatta doldurulacaktır.

Herhangi bir kripto varlık için satın alım yapmak adına bir Market order veriyorsanız, borsa en düşük fiyatı kabul etmeye istekli satıcıdan alım yaparak sizin için en iyi fiyatı almaya çalışacaktır. Benzer şekilde, satış yapmak için bir piyasa emri veriyorsanız, borsa en yüksek fiyatı ödemeye razı olan alıcıya satış yaparak sizin için en iyi fiyatı almaya çalışacaktır.

Market order işleminin beklediğiniz fiyattan karşılanacağının garanti edilmediğini unutmamak önemlidir. Hızlı hareket eden piyasalarda ödediğiniz (veya aldığınız) fiyat, son işlem gören fiyattan farklı olabilir.

İlginizi Çekebilir: Efficient Market Hypothesis (EMH) Nedir - Etkin Piyasalar Hipotezi

Market Buy Nedir?

Market Order - Market Buy- Market Sell Nedir?

Bir market buy işlemi, mevcut piyasa fiyatından belirli bir miktarda kripto para satın alma emridir. Bir piyasa satın alma emri verdiğinizde, emir o anki mevcut piyasa fiyatından değerlendirilir ve işleminiz anında tamamlanır.

Market buy emirlerinin ana faydası, işlemlerin çok basit olmasıdır. Sadece satın almak istediğiniz kripto para birimi miktarını belirtmeniz yeterlidir ve sipariş neredeyse anında tamamlanacaktır.

Piyasa satın alma emirlerinin ana dezavantajı, sipariş tamamlanana kadar kripto para birimi için ödeyeceğiniz fiyatı tam olarak bilmeyecek olmanızdır. Kripto para biriminin fiyatı biraz dalgalanabilir, bu nedenle beklediğinizden daha fazla ödeme yapabilirsiniz.

Hızlı ve kolay bir şekilde kripto para birimi satın almak istiyorsanız, market buy emirleri iyi bir seçenektir. Sadece ödediğiniz fiyatın beklediğinizden farklı olabileceğini unutmayın.

İlginizi Çekebilir: Seed Phrase (Kurtarma Kelimesi) Nedir?

Market Sell Nedir?

Market Order - Market Buy- Market Sell Nedir?

Market sell, kripto paranın mevcut piyasa fiyatından satılmasına verilen isimdir. Bu, kripto para biriminizi belirlediğiniz belirli bir fiyattan sattığınız limitli satıştan farklıdır. Piyasa kuru, bir borsada işlem gören bir kripto para biriminin mevcut fiyatıdır. Sürekli olarak değişir ve işlem yapan kişi sayısı, işlem gören kripto varlık miktarı ve mevcut piyasa koşulları gibi birçok faktörden etkilenir.

Kripto para biriminizi pazarladığınızda, onu mevcut piyasa fiyatından satarsınız. Bu, kripto para biriminin mevcut fiyatını alacağınız anlamına gelir, ancak aynı zamanda piyasanın oynaklığına da tabidir.

Kripto para biriminizi hızlı bir şekilde satmak istiyorsanız, market sell en iyi seçenektir. Bununla birlikte, piyasa oranı hızla değişebileceğinden ve kripto para biriminizi satın aldığınızdan daha düşük bir fiyata satmanıza neden olabileceğinden, Market sell ile ilgili risklerin farkında olmalısınız.