Seed Phrase (Kurtarma Kelimesi) Nedir?

Orta Seviye

Seed phrase veya kurtarma cümlesi, bir kripto varlık cüzdanını kurtarmak için gereken tüm bilgileri depolayan kelimelerin bir listesidir. Cüzdan yazılımı tipik olarak bir seed phrase yani kurtarma kelimeleri oluşturur ve kullanıcıdan bunu bir kâğıda yazmasını ister. Kullanıcının bilgisayarı bozulursa veya sabit diski arızalanırsa, aynı cüzdan yazılımını tekrar indirebilir ve kripto paralarını geri almak için ilk zamanlarda verilen seed phrase yani kurtarma cümlelerini kullanabilir. Bazı cüzdan yazılımları ayrıca bu kurtarma kelimelerini bir parola ile şifreler, yani parola olmadan cüzdanın kurtarılması mümkün değildir. Seed phrase, kripto cüzdanlarının güvenliğinin önemli bir parçasıdır. Bir kullanıcının kurtarma cümlesi çalınırsa veya kaybolursa, kripto varlıkları sonsuza kadar yok olur. Bu nedenle, kurtarma cümlelerinin güvenli bir şekilde, tercihen kasa veya banka kasası gibi fiziksel bir yerde tutmak önemlidir.

Seed Phrase Nasıl Çalışır?

Seed Phrase (Kurtarma Kelimesi) Nedir?

Bir kripto cüzdanı daha çok bir kasa gibidir. Kasayı açmak için nasıl bir şifreye ve anahtara ihtiyacınız varsa, kripto cüzdanına erişmek içinde özel anahtara ihtiyaç vardır. Bu özel anahtarlar kurtarma kelimeleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kurtarma kelimelerini yani seed phrase’ı kaybederseniz, kripto fonlarınıza erişiminizi kaybedersiniz. Bu nedenle, ister USB sürücü veya bir kâğıt parçası gibi fiziksel bir cihazda, ister parola korumalı bir uygulama gibi dijital bir platformda saklayın, seed phrase’ı güvende ve emniyette tutmanız önemlidir. Bildiğiniz gibi yeni bir kripto cüzdanı oluşturduğunuzda, bir seed phrase oluşturulur. Bu oluşturulan kurtarma cümlesi, BIP39 standardı olarak adlandırılan 2.048 İngilizce kelimelik bir listeden kelimeler içermektedir. Birçok önde gelen kripto cüzdanı, 128 bit şifreleme sunan bu standardı kullanır. Çekirdek ifadelerin çoğu ya 12 ya da 24 kelime uzunluğundadır ve her biri onu oluşturan cüzdana özeldir.

Bir Seed Phrase Neye Benzer?


Seed Phrase (Kurtarma Kelimesi) Nedir?

Bir seed phrase, "one", "iron", "or", "river" “eager” " rich " gibi 12-24 arasında basit rastgele sözcüklerden oluşan bir dizidir. Rastgele sayılar ve harfler karmaşası yerine bir dizi kelime kullanma fikri, doğru şekilde not almayı kolaylaştırmak ve insan hatasına daha az yer bırakmaktır. Tabi ki seed phrase’ın bu şekilde 12-24 kelime kombinasyonundan oluşması, denemeyi ve çözmeyi imkânsız kılmakta ve üst düzey güvenlik sağlamaktadır.