Side Chain (Yan Zincir)

Başlangıç Seviyesi

Side Chain ya da Türkçe karşılığı Yan Zincir olan blok zincirler bir ana blok zincir ile bağlantılı bir şekilde çalışan ve ana zincir üzerinde ölçeklenebilirlik sorununu çözen bir Layer-2 çözümüdür. Bu ikincil blok zincirler, kendi ağının gizliliğini ve güvenliğini arttırmak için kendi konsensüs algoritmalarına sahip olabilmektedirler.

Side Chain (Yan zincirler), blok zinciri teknolojisinin kapsamını, ölçeğini ve dinamiklerini genişletmek için büyük bir potansiyele sahiptir. Makro bir bakış açısıyla, her biri kendi konsensüs mekanizmasına, yönetişim kurallarına ve vizyonuna sahip, ancak hepsi birbirinden bağımsız olan çok sayıda blok zincirinden oluşan evrensel bir blok zinciri ağı içerisindeki blok zincirler yan zincirler olarak adlandırılır. Yan zincirler ile kolaylaştırılan zincirler arası birlikte çalışabilirlik, kullanıcıların çeşitli projeler arasında sorunsuz bir şekilde gezinmesine olanak tanır. 

Yan Zincirlerde Güvenlik

Side Chain (Yan zincirler) kendi blok zincirlerindeki güvenlik için kendi güvenlik algoritmasını kullanabilmesinin yanı sıra ana zinciri güvenlik yapısından da faydalanabilmektedir. Bu durumlarda yan zincirler, ana zincirin güvenliğini devralır. Tüm işlemler, ana zincir aracılığıyla kontrol edilir ve doğrulanır. Bu noktada yan zincir, belirli protokollerle etkileşime girmenin gelişmiş bir yolu olarak hareket eder. Ana zincir üzerinde faaliyet gösteren bir protokol ise kolaylıkla yan zincir üzerinde faaliyet gösterebilmektedir.