Yield Farming

Orta Seviye

Türkçeye “getiri çiftçiliği” olarak çevrilebilecek ve likidite çiftçiliği diye de anılan yield farming, merkeziyetsiz finans ekosistemindeki en önemli gelir elde etme araçlarından biridir. Yield farming ile geleneksel bankacılıkta tasarruf hesabınızdan nasıl faiz geliri elde ediyorsanız, kripto paralarınızdan da öyle faiz geliri elde edersiniz. Yield farming işleminde, tıpkı bankaya belirli bir süreliğine paranızı yatırır gibi, ilgili kripto para birimini stake ederek belirli süreliğine kilitlersiniz. Bu da bu sürede size faiz getirisi olarak döner. Daha basit bir ifadeyle, yield farming ile kripto para yatırarak kripto para kazanırsınız. 

Yield farming kabaca 2020’de başlamış, 2021’de merkeziyetsiz finans konseptinin popülerlik kazanmasıyla beraber o da popüler hale gelmiştir. Yielf farmerler, yani yield farming aracından yararlananlar, 2020’den beri üç haneli rakamlara ulaşabilen yıllık getiri yüzdeleri (APY) ile gelir elde ettiler. Ancak, protokoller ve kazanılan paralar aşırı oynaklığa ve geliştiricilerin bir projeyi terk etmesi olasılığına maruz kaldığından, yield farmingin sunduğu bu potansiyel getiri yüksek risk taşır. Daha düşük yıllık getiri yüzdeleri ise daha güvenli yield farming işlemleri sunar. 

Yield farming nasıl çalışır?

Yield farming, bir yatırımcının sahip olduğu tokenları merkeziyetsiz bir uygulama veya dApp aracılığıyla bir borç verme protokolüne yatırarak stake etmesine olanak tanıyarak işler. Bu tokenları diğer yatırımcılar ilgili merkeziyetsiz uygulama aracılığıyla borç olarak alabilir. 

Bu borç alıp verme işlemi genelde akıllı sözleşmeler aracılığıyla gerçekleşir. Yield farming kullanan kullanıcılar, yani likidite sağlayıcılar, yatırımlarını bir akıllı sözleşmeye ekleyerek borç verirler.

Blok zincir tabanlı uygulamalar, kullanıcıların coinlerini stake etme adı verilen bir süreçte kilitleyerek likidite sağlamaları için teşvikler sunar. Bir başka deyişle, yield farming, sahip oldukları tokenları stake ederek likidite sağlayanlar için bir çeşit ödül programıdır. Ödül, yatırılan kripto para birimine verilecek belirli bir miktar faiz olabileceği gibi başka kripto para birimleri de ödül olarak verilebilir. 

Diyelim, bir yield farming programına bir miktar Bitcoin (BTC) stake ettiniz. Belirtilen süre boyunca stake ettiğiniz bu BTC’ler sistemde kilitli kalır ve likidite sağlar. Karşılığında düzenli olarak BTC geliri elde edersiniz ve programa dahil ise, belirli miktarlarda başka kripto paraları da gelir olarak elde edebilirsiniz.