Weak Hands

Başlangıç Seviyesi

"Zayıf eller" olarak Türkçeleştirilebilecek bir terim olan weak hand;, güven, kaynak veya pozisyonlarını elinde tutma veya ticaret planlarına bağlı kalma becerisine sahip olmayan bir trader veya yatırımcıyı tanımlamak için kullanılmaktadır. Bununla birlikte terim, pazarın türüne göre farklı şekillerde de kullanılabilir.


Hem Forex hem de kripto para piyasalarında, weak hands genellikle deneyimsiz ve duygusal traderların davranışlarını tanımlayan olumsuz bir çağrışımla kullanılır. Bu traderlar genellikle, belirli ticari davranış ve stratejiler sergiler. Bu, grafiklerdeki teknik bir modelden piyasa yukarı kırıldıktan hemen sonra satın almayı veya piyasa aşağı yönde kırıldıktan hemen sonra satmayı içerebilir. Bu durumdan ötürü sıklıkla tecrübeli traderlar veya market yapıcılar tarafından sömürülürler.


Weak hands, piyasaya bir spekülatör bakış açısıyla yaklaşan bir traderı tanımlayabilir ve daha büyük olasılıkla bu kişi bir yatırımcı yerine küçük bir spekülatördür. Normalde, küçük fiyat hareketlerine dayalı olarak bu pozisyonları tersine çevirmek amacıyla pozisyonlara girer ve çıkarlar. Bu traderlar pozisyonlarını sürdürmek için gerekli inanç veya finansal kaynaklara sahip değillerdir. 


Duygu Faktörü

Yatırımcılar ve traderlar için en büyük zorluk, en kötü zamanda alıp satmaktır. Örneğin, bir ayı piyasası sona yaklaştığında olumsuz bir ortam oluşur. Piyasa düşerken tutunanlar için kayıplar maksimuma ulaşırken korku insanların zihninde itici güç haline gelir. Bununla birlikte, değerlemelerin ucuz olması muhtemeldir ve grafikler satmaya değil, satın almaya elverişli teknik koşullara işaret edebilir.


Weak hands olarak nitelendirilebilecek bir trader, mantıktan ziyade duygularla dürtüsel olarak satın alan veya satan kişidir. Piyasa herhangi bir düşüş eğilimi gösterdiğinde veya kötü haber duyduklarında pozisyondan çıkma eğiliminde olurlar. Genellikle varlıklarını zarar karşılığında satarlar. Bu tür bireyler yatırımlarının uzun vadede büyüyeceğini düşünmezler ve sürekli yaşanan fiyat dalgalanmalarıyla kolayca sarsılabilirler. Başka bir deyişle weak hands traderlar korku, belirsizlik ve şüphe (FUD) tarafından yönlendirildikleri için öngörülebilir alım ve satım davranışlarına sahip olurlar. Oldukça uygunsuz anlarda pozisyonlara girip çıkma eğilimindedirler ve varlıklarını çok uzun süre ellerinde tutamazlar.


Weak hands terimi, yukarıda bahsettiğimizin aksine vadeli işlem piyasalarında olumsuz bir anlam taşımaz. Dayanak varlığı alma veya pozisyonunu yerine getirme niyeti olmaksızın yalnızca ticaret sözleşmeleri yapan bir kişiyi tanımlar. Yatırımcılardan çok fiyat spekülatörleri olarak hareket ederler.