Kripto Para Adresi

Başlangıç Seviyesi

Kripto paraları dijital ortamda muhafaza edip işlem yapmayı sağlayan yazılımlar kripto para cüzdanı olarak adlandırılır. Kripto para borsalarında işlem yapabilmek için, örneğin Bitcoin gibi dijital mal varlıklarını almak veya göndermek için ise “adres”e ihtiyaç vardır.

Gerçek dünyadaki ve web sitelerindeki adresler gibi blok zincirde (blockchain) de adresler var. Bu adresler belirli bir kullanıcıyı veya konumu tanımlar. Bankacılık işlemlerindeki IBAN numarası ya da hesap numarasına benzer bir işlevleri vardır. 

Bitcoin’in icat edildiği ilk dönemlerde IP adresi üzerinden para gönderimi sağlanabiliyordu ancak daha sonra bunun güvenlik açığına neden olduğu tespit edildiği için Bitcoin adresi yöntemine geçiş yapıldı. Bitcoin’in ardından piyasaya çıkan diğer altcoinler de daha güvenli bir seçenek olduğu için kripto para adresi yöntemini kullanmaya başladılar. 

Tüm blok zincirlerinin, 26-35 karakter uzunluğunda alfanümerik cüzdan adresleri vardır. Çeşitli sayı ve harflerden oluşan bu adreslerin insanlar tarafından yorumlanması zor olsa da bilgisayarlar tarafından kolayca tanımlanabilirler. Kullanım kolaylığı açısından adresler, QR kod formatında kullanılabilir.  

Örnek bir Bitcoin adresi aşağıdaki gibi gözükmektedir:

3CKa7k7RtaV4TRRcnjciVndBS8hNG1G9ip

Bu da başka bir kripto para birimi olan Ethereum için adres örneği:

0x77dce4813eC15650e57E1b999c197aad00bEc1c2

Adresler Üzerinden İşlemler Takip Edilebilir mi?

Halka açık blok zincirlerde cüzdanların içinde ne kadar ve hangi tip dijital mal varlığı olduğunu görmek mümkündür. Ancak özel blok zincirleri veya Monero gibi gizlilik odaklı kripto para birimleri için aynı durum geçerli değildir. Halka açık blok zincirlerin takip edilmesi kolay olduğu için bazı programlar yardımıyla dijital varlıkların giriş ve çıkışlarını izlemek mümkündür. 

Gizliliği ve güvenliği sağlamak adına her işlem için ayrı bir adres kullanılabilir. İşlemler arasında bağlantı kurmayı engelleyecek bu yöntem ile tüm işlemlerinizi izole bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Kripto Para Adresleri Anonim midir?

Blok zincirlerindeki ağlarda bulunan çoğu cüzdan adreslerinden üyelik alırken kişisel veriler sorulmadığından bu adresler anonimdir diyebiliriz. Ancak bazı adreslerin belirli kişilere veya kurumlara bağlı olduğu herkes tarafından bilindiğinden tüm adresler tamamen anonimdir demek doğru olmaz.

Örnek olarak Ethereum’un kurucu ortaklarından olan Vitalik Buterin’in bazı Ethereum adresleri kamu tarafından bilinmektedir. Aynı şekilde Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto’ya ait ve büyük miktarlarda Bitcoin içeren adreslerin olduğu da kamu tarafından bilinmektedir.

Bitcoin Adresi Nasıl Alınır?

Adres almanın üç yöntemi vardır:

Bitlo üzerinden hesap açtığınızda Bitcoin adresi de doğrudan tanımlanmış olur. Aynı durum diğer kripto paralar için de geçerlidir. Hesap açmanız durumunda coin adresi oluşturulacaktır. Bunun dışında mobil cüzdan ya da donanım cüzdanı aracılığı ile de adres alınabilir.