Piyasa Emri

Başlangıç Seviyesi

Market order yani Türkçe karşılığı ile piyasa emri, mevcut en iyi fiyattan anında alım veya satım yapma emridir. Halihazırda emir defterinde (order book) bulunan limit emirlerine göre yürütülür. Piyasa emirlerinin yerine getirilmesi, piyasa likitedisine göre değişkenlik göstermektedir.

Limit emirleri, yerine getirilene kadar emir defterinde bekler. Piyasa emirleri ise anında cari piyasa fiyatından gerçekleştirilir. Yani sadece piyasa değerinden alınıp satılır. Bu nedenle, çoğu borsada, platformun gelir elde edebilmesi için alım satım işlemlerinde ücretlendirme yapılır.

Piyasa emirleri hemen işleme konulduğundan, piyasa emriniz emir defterinde bulunan en iyi limit emriyle eşleşecektir. Diğer bir deyişle, bir piyasa satın alma emri yaratırsanız, mevcut fiyattan en iyi limit satış emriyle eşleşecektir. Ancak, mevcut en ucuz limitli satış emri tüm piyasa emrinizi karşılamaya yetmiyorsa, emriniz sonunda tamamlanana kadar daha aşağıdaki limit satış emirleriyle otomatik olarak eşleşecektir. Bu sürece kayma denir ve limitli emirlere kıyasla piyasa emirlerinde daha yüksek fiyatlar ve daha yüksek ücretler ödemenizin nedeni budur.

Piyasa emirleri, genellikle emirlerinin hızlı gerçekleştirilmesini isteyen kullanıcılar için daha uygundur. Yani piyasa emirleri listelediğinizde, işleminiz hızlı gerçekleşecektir ancak tam da bu nedenden dolayı daha yüksek fiyatlar ve işlem ücretleri ödemeniz gerekebilir. Diğer bir deyişle, piyasa emirlerini, yalnızca fiyatları önemsemeyen ve sadece bir mal varlığını satın almak isteyen kullanıcıların kullanması tavsiye edilir.

Piyasa Nasıl Çalışır?

En basit ticaret emri türü bir piyasa emridir. Piyasa emirleri, genellikle bir işlemin gerçekleştirildiğinden emin olmak isteyen traderlar tarafından verilir. Bir piyasa emri anında gerçekleşir. Bu nedenle, Bitcoin gibi bir varlığı mevcut fiyatı ne olursa olsun hemen almak veya satmak genellikle piyasa emri verilir. 

Örneğin hemen veya mümkün olduğunca çabuk 0,75 Bitcoin (BTC) satmak istiyorum. Piyasa emirlerinin anında yerine getirilmesi veya en azından mümkün olduğu kadar o ana yakın gerçekleştirilmesi gerekir. Bir piyasa işleminin gerçekleşmesi ve emrin tamamlanması durumuna "emir tamamlandı" denilmektedir. Bir piyasa emri her zaman anında işleme konur, aksi takdirde gerçekleşmez. Alış piyasa emirleri ve satış piyasa emirleri olarak ikiye ayrılmaktadır.

Piyasa Emrinin Dezavantajları

Bir borsada piyasa emri vermenin potansiyel dezavantajı, borsanın emrinizi “o zaman için mümkün olan en iyi fiyattan” doldurmasını kabul etmenizdir. Bununla birlikte, daha yüksek fiyatları kabul eden traderların piyasa emirlerini ilk önce doldurması ve fiyata daha duyarlı traderların kaybetmesine yönelik sınırlama vardır.