Public Keys

Orta Seviye

Public Keys, başkalarıyla güvenle paylaşılabilen, para göndermeye veya almaya izin veren ve genellikle harf ve sayı dizisinden oluşan benzersiz anahtardır. Public Keys bankacılık sistemindeki hesap numarasına benzetilebilir, Public Key ile sadece bağlantılı hesaba kripto varlık gönderilebilir. Kripto varlık gönderimi dışında bir işlem gerçekleştirilemez. Dolayısıyla herhangi bir kişinin Public Key’inizi bilmesi tehlike oluşturmaz.

Kripto varlık cüzdanları iki bileşen ile çalışır. Public Key ve Private Key. Private Key, kullanıcıların kripto varlıklarının bulunduğu sanal kasanın kilidini açan, harf ve sayı dizisinden oluşan benzersiz anahtardır. Public Key ise bu sanal kasaya varlık gönderimi sırasında kullanılır.

Private Keyler verileri dijital olarak imzalamaya da olanak tanır. Örneğin, bir işlemi “X adlı adrese 1 ETH gönderdim.” şeklinde imzalama hizmeti sunar. Bunu teyit etmek isteyen diğer kullanıcılar işlemi yapan kişiler tarafından paylaşılan Public Key ile bu işlemin gerçekliğini teyit edebilir.

Public Key’imi saklamalı mıyım?

Public Key’in başkalarıyla paylaşılması tamamen güvenliyken Private Key’in asla paylaşılmaması gerekir. Birisi Private Key’e erişim sağlarsa kullanıcı adına işlemleri imzalayarak kripto varlığını kullanabilir ancak Public Key’inizi bilen biri size sadece kripto varlık gönderebilir.