Full Pay-Per-Share (FPPS)

Orta Seviye

Birbirine bağlı birkaç bilgisayarın bir blok zinciri ağındaki karmaşık algoritmaları çözmek için rekabet ettiği süreci ifade eder. Madencilerin her biri, kripto para ödülü kazanmak için kriptografik bulmacalara çözümler önerir. Birbirinden farklı pek çok madencilik havuz ödeme yöntemi vardır. Bunlardan Hisse başına tam ödeme (FPPS) en popüler yöntemlerden biridir. FPPS’den önce bazı terimleri anlamak gerekir.

Blok Ödülü: Blok ödülü, başarıyla çözülen her blok için ağ tarafından madencilere dağıtılan kripto paraları ifade eder. Şu anda Bitcoin'de (BTC) başarılı bir şekilde bir blok bulan madenci, çabaları için 6.25 BTC ile ödüllendirilir. Yaklaşık 4 senede bir yarıya inen blok ödülü 2024 yılının başlarında 3.125 BTC’ye düşecektir.

İşlem Ücretleri: Bitcoin gibi bazı ağlarda ayrıca madencilere verilen önemli miktarda işlem ücreti vardır. Bu ücretler, Bitcoin kullanıcıları tarafından (işlemleri gerçekleştirmek için) ödenen ücretlerin toplamıdır. 

Hashing Power: Hash, bir hash fonksiyonunun çıktısıdır. Hash oranı, bir bilgisayarın kripto para birimi kodundaki bir işlemi tamamlama hızıdır. Bu nedenle, karma miktarı, saniyedeki karma olarak ölçülür. Daha yüksek bir hash oranı, bir madencinin bir sonraki bloğu bulma ve blok ödülünü alma fırsatını artırır.

Şans: Madencilik havuzunda da şans faktörü bulunmaktadır. Her madenci, sağladıkları belirli bir miktar hash gücüne bağlı oranda blok ödülünü kazanma hakkı elde eder. Ancak buradan sonra tamamen şans faktörü devreye girer. Daha fazla hash gücü olan daha şanslıdır.

Madencilik Havuzu: Madenciler, ödülleri almak için her bloğun kilidini açmaya çalışır. Madenciler, saniyede ne kadar çok deneme gerçekleştirirse ödülü alma şansı da o kadar yüksek olur. Madenciler genellikle kendi başlarına blokları tutarlı bir şekilde bulmak için yeterli hash gücüne sahip olmadıklarından, herkesin hash gücünü bir araya toplayan ve hash bloklarıyla birleştiren bir havuza katılırlar. Daha fazla hash gücü ile blokları bulmak daha kolaydır. Daha sonra ödül, katkıda bulundukları iş miktarına göre madenciler arasında paylaştırılır ve havuz işletmecisine küçük bir ücret verilir.

Hisse Başına Tam Ödeme (FPPS) 


Bu ödeme yönteminde, hem blok ödülü hem de madencilik hizmet bedeli teorik kara göre belirlenir. Belirli bir süre içerisinde standart bir işlem ücreti hesaplanır ve havuzdaki hash gücü katkılarına göre madencilere dağıtılır. İşlem ücretlerinin bir kısmını paylaşarak madencilerin kazançlarını artırır. FPPS ödeme yöntemi ile havuz blok bulsa da bulmasa da ödeme alınmaktadır. Bu, bir diğer popüler yöntem olan Son N Hisse Başına Ödeme'ye (PPLNS) göre en önemli avantajdır. Bununla birlikte PPLNS yönteminde riskler ve ödüller daha yüksektir.

FPPS, PPS'ye benzer, ancak yalnızca beklenen blok ödülünü değil, aynı zamanda işlem ücretlerini de öder. FPPS, belirli bir süre içinde (genellikle son 24 saat veya son gün) standart bir işlem ücreti hesaplar ve madencilere dağıtır. FPPS, işlem ücretlerini ödeyerek madencilerin kazançlarını artırır.

Hangi Ödeme Yöntemi En İyisidir?

FPPS yöntemi, ek değişkenlik (şans) riskini üstlenmek zorunda olmadıkları için (diğer her şeyi eşit tutarak) genellikle madenciler tarafından tercih edilir. Madencilik havuzu, bulgusunun tutarlı bir şekilde engelleyebileceği kadar büyükse, PPS+ genellikle kabul edilebilir.

FPPS aynı zamanda bir havuz operatörü için en riskli olanıdır, bu nedenle genellikle biraz daha yüksek bir ücretle gelir. PPLNS havuzlarının havuz operatörü için riski çok azdır veya hiç yoktur, bu nedenle çok düşük ücretlere sahip olabilir.