Arbitraj Nedir?

Başlangıç Seviyesi

Arbitraj, bir varlığı bir piyasadan alıp daha yüksek bir fiyata başka bir piyasada satma işlemine verilen isimdir. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse, bir trader aldığı bir varlığı başka bir pazarda daha yüksek bir fiyata satarsa arbitraj yapmış olur.

Farklı borsalardaki fiyat farklarından yararlanarak kâr elde etmeye dayanan arbitraj, daha çok finans sektöründe kullanılan bir yöntemdir. Arbitraj ile uğraşan kişilere ise arbitrajcı denmektedir.

Farklı piyasalar arasındaki fiyat farklarını minimuma indirgeme gücünden dolayı arbitraj, finansal açıdan gerekli bir güç olarak kabul edilir. Arbitraj uygulaması küçük fiyat farklılıklarına dayanır ve arbitraj sonucunda piyasalardaki fiyatlar birbirine yaklaşır.

İlginizi çekebilir: Airdrop

Arbitraj ile Kâr Elde Edilir mi?

Arbitraj doğru yapıldığı takdirde risksiz bir kâr elde etme yolu olarak görülebilir. Ancak trading botlarının her türlü piyasada var olduğunu ve birçoğunun arbitraj yapmak için özel olarak geliştirildiğini unutmamak gerekir. Bu nedenle arbitraj, stratejiye ve uygulamaya bağlı olarak bazı riskleri beraberinde getirebilir.

Kripto Paralarda Arbitraj

Arbitraj Nedir?

Kripto para dünyası, belirli koşullar sağlandığında arbitraj yapmaya müsaittir. Örneğin, Bitcoin (BTC) ile iki farklı piyasada arbitraj yapmak isteyen bir kişinin her iki platformda da hesabı olması gerekir. Anlık olarak BTC satın almak için de bu platformların her ikisinde de yeterli miktarda bakiyesi olmalıdır.

Arbitraj kârı elde edebilmek için en önemli unsur hızdır. Borsalardaki yoğunluk nedeniyle işlemlerin gecikebilmesi göz önünde bulundurulduğunda, kripto paralardan arbitraj kârı elde edebilmek için oldukça atak olmakta ve transfer yoğunluğunun çok fazla olduğu kripto paralardan uzak durulmasında fayda vardır. Kimi zaman 1 saate kadar uzayabilen transfer yoğunluğu esnasında yaşanacak fiyat değişimleri zarar etmenize neden olabilir.

Arbitraj Stratejileri

Onlarca arbitraj stratejisi olmasına rağmen, arbitraj yapan kullanıcılar genellikle daha geleneksel bir yöntem olan ve saf arbitraj olarak bilinen stratejiyi tercih ederler.

Saf arbitraj stratejisi, spekülasyondan çok piyasa çalkantılarının ve fiyat farklılıklarının gözlenmesine dayandığından genellikle düşük riskli bir yaklaşım olarak kabul edilir. Daha az popüler olan bir başka yaklaşım ise birleşme arbitrajı veya risk arbitrajı olarak adlandırılan stratejidir. Bu tip arbitrajlar şirket satın alımları, birleşmeleri veya iflas haberleri aracılığıyla kâr etmeye dayalı olduğundan genellikle spekülatif ve riskli bir yaklaşım olarak kabul edilir.