Airdrop

Başlangıç Seviyesi

Kripto para dünyasında bilinen terimlerden birisi olan airdrop, yeni piyasaya sürülen veya sürülecek olan bir kripto para birimine olan ilgiyi arttırmak ve farkındalık yaratmak için yatırımcıların cüzdanlarına token ya da coin gönderilen bir pazarlama yöntemidir.

Airdroplar genellikle yeni kripto para birimlerinin daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlamak adına düzenlenir ve airdroplarda dijital mal varlığı sahiplerinin de çeşitlenmesi ve bu dijital mal varlıklarının daha fazla insana ulaştırılması amaçlanır. Çoğu zaman Crypto airdropları yeni çıkacak olan bir kripto para birimine yönelik düzenlense de bazı dönemlerde markalar airdropları sadık müşterilere ödül vermek için de kullanılırlar.

Airdrop Türleri

Airdrop

Airdroplar düzenlendikleri biçimlere göre farklı isimler ile adlandırılan etkinliklerdir. Genellikle çok kullanılan 4 farklı airdrop türü bulunur.

Bunlar:

  • Ödül airdropları
  • Standart airdrop
  • Hardfork airdrop
  • Holder airdrop

Olarak bilinen airdroplardır. Gelin şimdi hep beraber bu airdrop türlerine daha detaylı bir şekilde göz atalım.

Ödül Airdropları

Coin airdropları arasında yer alan ve belirli bir ödül verilmesini sağlayan ödül airdroplarında belirli şartlar bulunur. Çoğu zaman markalar airdrop türünde kullanıcıları ödüllendirmek için;

  • Sosyal medya paylaşımında bulunmak
  • Yorum yapmak
  • Arkadaş etiketlemek

Gibi şartlar koyarak kullanıcıları ödüllendirmeyi amaçlar. İlgili etkinliğin sonunda da şartları sağlayan kullanıcılar belirli bir miktarda token ya da coin kazanır.

Standart Airdrop

Coin airdropları dendiğinde herkesin aklına ilk gelen airdrop türü standart airdroplardır. Standart airdroplar diğer airdrop türlerine göre katılımı oldukça kolay olan kripto airdropları arasında yer almaktadır. Standart kripto airdroplarına katılmak isteyen kullanıcıların yalnızca Ad – Soyad ve e-mail adresi bilgilerini paylaşması gerekmektedir. İlgili etkinliğin sonunda paylaşımları yapan kişiler dağıtımı yapılan coin ya da token ile ödüllendirilmektedir.

Holder Airdrop

Coin airdropları arasında yer alan holder airdroplarına katılabilmek için yatırımcıların cüzdanlarında ilgili para biriminden bulunması gerekir. Genellikle holder airdroplar hodl yapan yatırımcılara verilir.

Hardfork Airdrop

Hardfork yani sert çatallanmaların oluştuğu durumlarda yatırımcılara verilen ödüllere hardfork airdrop denmektedir. Bu airdroplardan token ya da coin elde etmek isteyen kişilerin çatallanma öncesinde ellerinde belirli bir miktar kripto parayı tutması gerekmektedir.

Örneğin: Son dönemlerde yaşanan Luna Çatallanmasının ardından Luna adı Terra Classic (LUNC) olarak değiştirilmiştir ve çatallanma öncesinde ellerinde Lunc bulunduran yatırımcılara belirli bir miktarda yeni çıkan bir kripto para birimi olan Luna dağıtımı yapılmıştır.

Airdrop Nasıl Alınır?

Airdrop alma yöntemleri düzenlenen airdroplara göre farklılık göstermektedir. Ödül ve Standar airdrop türlerinde airdrop almak için yatırımcıların belirli şartları yerine getirmesi gerekir. Holder airdroplarına katılmak için yatırımcıların bir kripto para biriminde hodl yapması gerekir. Hardfork airdroplarda ise bir kripto para biriminde çatallanma olması ve yeni bir kripto para biriminin ortaya çıkmayı gerekmektedir.