Tank

Başlangıç Seviyesi

Argo bir kelime olan "tank", geleneksel finans piyasalarında sıklıkla kullanılan bir terimdir ve belirli bir varlığın güçlü bir negatif finansal performansını tanımlamaktadır. Bu nedenle, fiyatı çok hızlı düştüğünde o varlığa "tanklıyor" denilir. Tank, bir şirketin hisse senedi, belirli bir sektör veya endüstri ve hatta bir ulusal ekonomi veya bir bütün olarak pazarda olduğu gibi belirli bir güvenlik bağlamında kullanılabilir. Bir süre boyunca çok kötü performans gösteren bir stok, tankta olarak kabul edilir.


Tankta deyişi, atıfta bulunulan stok, sektör veya diğer gruplamanın daha uzun bir süredir kötü performans gösterdiğini belirtir. "Portföyüm tankta" demek, bir günden fazla süredir varlıklarınızdan para kaybettiğinizi gösterirken, "portföyüm tanklanıyor" deyişi tek bir işlem gününü ifade edebilir.


Tank terimi, iyi performans göstermeyen belirli bir endüstri veya şirkete atıfta bulunmak için de kullanılabilir. Kelimenin özellikle geleneksel pazarlarda bir başka yaygın kullanımı daha mevcuttur. Bir varlık veya portföyün, uzun bir süre boyunca finansal performansının önemli ölçüde değer kaybetmesi durumunda  bu varlık veya portföy "tankta" olarak kabul edilir.

 

“Tankta” kısa bir süre içinde keskin bir düşüş yaşayan bir stoğu tanımlamak için kullanılabilir, ancak bu durum genellikle tanking olarak görülür, yani stoğunu tanka gönderen kaymanın başlangıcıdır. Kötü bir üç aylık performans gösteren bir hisse senedi, haber yayınlandıktan kısa bir süre sonra fiyat düşmeye başlarsa, tanking olarak tanımlanır. Kazanç kayıpları, stok tankingi gönderen yaygın bir suçludur. Bir yatırımcı, yatırımlarının tankta olduğunu söyleyebilir, yani iyi gitmediğini belirtir. Aynı şekilde, bir yatırımcı, pozisyonlar bozulduğunda yatırımlarını tanking olarak adlandırabilir. Genel piyasa yorumu da özellikle medyada bu terimi kullanır. Örneğin, bir uzman, Euro Bölgesi'nin tankta olduğunu belirtebilir.


"Tanklama" ifadesi genellikle "toplanma" ifadesinin tersi olarak kullanılır. Bu ilişki "boşaltma" ve "pompalama" terimlerine çok benzerdir. Bir varlık, değerinde hızlı bir kısa vadeli artış yaşadığında toparlanır veya pompalanır. Bunun aksine piyasa fiyatları keskin ve hızlı bir düşüş sergilediğinde bir tanklama veya boşaltma gerçekleşir.


Tank terimi ile ilgili diğer bir terim de piyasa fiyatlarında düşüş anlamına gelen "kanama"dır. Bununla birlikte, kanama genellikle hızlı ve keskin bir düşüşten ziyade uzun bir dönemde meydana gelen daha yavaş bir düşüşü tanımlar; aynı bir kişinin yavaş yavaş kan kaybederek ölmesi gibi.


Yatırımlar Tankta Olduğunda Ne Yapılmalı?

Bireysel yatırımcıların uğraştığı en büyük sorulardan biri, bir hisse senedi veya portföylerinin bir kısmı para kaybettiğinde ne yapacaklarıdır. Tankta olan bir stoğa sahip olmak yatırımcıların aklına stoğu satıp kanamayı durdurmalı mıyım yoksa beklemeli miyim sorularını getirebilir. asla hoş değildir. Stoğu satıp kanamayı durdurmalı mısınız? Bu durum yatırımcıya kalmıştır ancak en yaygın tavsiye, yalnızca analizinizde bir hata yaptıysanız veya üzerine orijinal yatırım kararınızı verdiğiniz temellerde hızlı bir erozyon nedeniyle değerleme artık iyi bir fiyata çıkmıyorsa, tanktaki hisse senetlerini satmaktır. Karşıt yatırımcıların en iyi alımlarını bulmak için genellikle depodaki menkul kıymetleri gözden geçirdiklerini belirtmekte fayda var.