Internet of Things (Nesnelerin İnterneti-IoT)

Başlangıç Seviyesi

Nesnelerin İnterneti (IoT), minimum insan müdahalesi ile kablosuz ağ üzerinden veri alışverişini sağlayan internet bağlantılı cihazlardan oluşan sistemdir. Özellikle son yıllarda IoT büyük gelişimler gösterse de belli başlı eksiklikleri vardı. En büyük eksiklerin başında da IoT’un sunduğu ürün veya hizmetler için ödeme yapmak bulunmaktaydı. Neyse ki, son zamanlarda birkaç çözüm ortaya çıkmaya başladı ve IoT kriptosu (kripto para birimi) sorumluluğu üstleniyor.

En popüler IoT Kripto Para Birimleri

Nesnelerin İnterneti teknoloji için kullanılabilecek en efektif kripto para birimi, IoT bağlantısına sahip olanlardır. IoT teknolojisi için öne çıkan kripto paralar IOTA, IoTeX, MXC’dir.

Bunlardan IOTA (MIOTA), kripto para birimleri arasında ilk IoT cihazlardan yararlan projedir. Almanya merkezli bir proje olan IOTA, çok yönlülük, kuantum kanıtı ve yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik avantajlarıyla öne çıkmaktadır. IOTA, Tangle isminde yönlendirilmiş bir döngüsel olmayan grafik (DAG) kullanır.

IoT teknolojisinin en önemli uygulama alanlarından bazıları şu şekildedir;

  • Akıllı şehir uygulamaları
  • Akıllı çevre uygulamaları
  • Akıllı ev uygulamaları
  • Tedarik uygulamaları
  • Akıllı hayvancılık uygulamaları

Kripto paralar, şifrelenmiş ve merkeziyetsiz bir dijital para birimi biçimidir. En popüler kripto para birimi Bitcoin'dir (BTC) ve diğer çoğu kripto para birimi gibi blok zinciri teknolojisini kullanır. Blok zinciri teknolojisi kriptografik olarak güvenli ve merkeziyetsiz olduğundan, onu IoT'ye dahil etmek, veri aktarımını daha güvenli ve daha verimli hale getirir.

Geleneksel bankacılık ve hükümet düzenlemeleri, kripto para birimi üzerinde minimum kontrole sahiptir. Bu nedenle kripto para birimlerini, IoT işlemlerini gerçekleştirmek için kullanmak geleneksel para birimlerinden çok daha verimli ve güvenlidir.