Bits - Bitler

Başlangıç Seviyesi

Bitler (Bits), Bitcoin'inin alt birimlerinden biridir. 

Bitcoin (BTC), herhangi bir para birimi gibi, alt birimlere ayrılabilme kapasitesine sahip olmalıdır. Bu, Bitcoin'in ya da diğer kripto para birimlerinin değişim birimi olarak kullanılması için özellikle önemlidir.

Bitcoin'in fiyatı geçen yıllar içinde hızla yükseldi ve on binlerce dolara ulaştı. Bu da alt birimlerin varlığını Bitcoin için çok daha vazgeçilmez hale getirdi. Nihayetinde Bitcoin, birkaç alt birime ayrıldı. Bits de bunlardan biri. 

Bits nedir?

Bitcoin bir metrik sisteme sahiptir ve 8 ondalık basamağa bölünebilir. Bir deci-bitcoin (dBTC olarak yazılmıştır) bir coinin 0,1'idir. Centi-bitcoin (cBTC) 0,01'dir. En küçük değer birimi olan Satoshi ise 0,00000001 BTC'ye eşittir.

Bit birimi ise topluluğun önerisiyle ortaya çıkmıştır. 1 bit, 1.000.000 BTC'yi ya da 0,000001 BTC bit birimini temsil eder.

Bitlerin basitliği, çoğu itibari para biriminin alt birim formatıyla uyumlu olduğu için Bitcoin fiyatları önemli ölçüde yükselse bile bitler kolayca anlaşılabilir bir değer ifadesi olarak kalacaktır. Doğal olarak bitler, Bitcoin'in kitlesel benimsenmesi yolunda önemli bir unsurdur.