En İyi Satış Fiyatı-Ask Price

Başlangıç Seviyesi

Bir ürünü satın almak isteyen bir kullanıcının o ürün için teklif ettiği tutara “teklif fiyatı” (bid), bir satıcının bir ürünün satılması için istediği minimum tutara ise "ask price (ask)" ya da Türkçe karşılığı ile “en iyi satış fiyatı” denilmektedir.

Bir ürün için alım teklifinde bulunanlar genelde elinde temel para birimi bulunduran kişilerdir. Bu sayede ellerindeki mevcut para karşılığında ürün talep edebilirler. Alış teklifinde bulunan kişiler genellikle bir ürün için verebilecekleri maksimum para miktarını tekliflerinde belirtirler. İstenen fiyat ise bir satıcının bir ürünü satmak istediği minimum fiyatı simgeler.

Satıcı sahip olduğu üründen maksimum kârı sağlamak istediği için genellikle en yüksek teklifi veren alıcıya satış yapılır. Satış işlemlerinde ise aynı ürünü satan diğer satıcılara göre en düşük fiyatı, yani en iyi satış fiyatını (asking price) sunan satıcı daha hızlı satış yapar.

Yayılma (Spread) Nedir?

En iyi satış fiyatı (asking price) ile en yüksek teklif fiyatı (bid) arasındaki farka "yayılma” (spread) adı verilir. Bir ürünün piyasada likit olması, daha küçük bir yayılmaya sahip olması anlamına gelir. Yani, istenen fiyat ile teklif fiyatı birbirine çok yakınsa ve bu ürün piyasada çok hızlı alınıp satılıyorsa bu ürüne “likit ürün” denir. Yatırımcılar genelde alış ve satış arasındaki fark minimum olacak şekilde işlem yapmak ister. Bu şekilde maliyet azaltılmış olur.

Bir kişi limitli satış emri oluştururken belirli bir satış fiyatı tanımlayabilir ancak “istenen fiyat” tüm teklifler içindeki en düşük teklif değilse, satış işlemini bir başkası gerçekleştirecektir. Böyle bir durumda aynı ürünü satan başka satıcılar arasında sıraya girilir. Alış emirlerinde ise bu durum tam tersidir. Bir satıcı, bir ürünü yalnızca en yüksek teklif fiyatını veren bir alıcıya satabilir.

Kripto Para Borsalarında Ask Price Nasıl Kullanılır?

Ask prince, yani en iyi satış fiyatı kripto piyasalarında da kullanılır.

Kripto para borsalarında da kripto para al sat işlemleri ile kâr etmek mümkündür. Burada kâr elde edebilmek için en düşük fiyattan alış yapıp, en yüksek fiyattan satış yapmak gerekir.

Bir kripto paranın alınabileceği en düşük fiyat “ask price” olarak adlandırılır. Bir kripto paranın en düşük fiyatı, günlük işlem hacmine göre değişiklik gösterebilir. Söz konusu kripto paraya talep azalırsa ask price da düşer. Alım yapmak için doğru zaman istenen fiyatın düştüğü zamandır. Satış yapmak için en doğru zaman ise “bid”in yükseldiği zamandır.

Kripto para nasıl alınır?

Bitlo gibi güvenilir kripto para borsaları üzerinden kolayca Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Dogecoin (DOGE) ve diğer kripto paraları alıp satabilirsiniz.