Source Code

Başlangıç Seviyesi

Türkçe karşılığı kaynak kodu olan “source code”, bir yazılımın belirleyici talimatlar ve ifadeler listesine dayalı olarak nasıl çalışacağını tanımlamadan sorumlu olan bilgisayar kodu satırlarını ifade etmektedir. Özetle, bilgisayarın anladığı bir dilde yazılmış bir dizi komut veya talimattır. Bilgisayar daha sonra belirli işlevleri gerçekleştirmek için bu talimatları kullanır. Bu nedenle, bir yazılım projesinin iç işleyişini anlamak istiyorsanız, bakabileceğiniz en iyi yer kaynak kodlarıdır. Bununla birlikte, onu incelemek için ilgili yazılım geliştirme becerilerine sahip olmanız gerekir.


Bir kaynak kodu; Java, JavaScript, C, Python, PHP, Go, Rusty, Solidity ve Haskell gibi çeşitli farklı bilgisayar programlama dillerinde yazılabilen bir dizi talimattan oluşur. Tüm bu programlama dillerinin ortak özelliği belirli eylemleri gerçekleştirmek ve belirli çıktıları üretmek için bilgisayarların izlemesi gereken bir dizi talimattan oluşmalarıdır.


Source code, oluşturulduktan sonra genellikle bilgisayarların anlayabileceği ve çalıştırabileceği bir makine diline "çevrilir" veya derlenir ancak bazı durumlarda, kaynak kodu derlemeye gerek kalmadan hemen çalıştırılır. Bu bilgisayar programları “yorumlayıcı programlar” olarak da bilinmektedir.


Bir bilgisayar yazılımının geliştirilmesi sırasında kaynak kodu aşaması, programcıların program tamamlanmadan ve sonunda bir bilgisayar tarafından çalıştırılmadan önce okuyabildikleri, yorum yapabildikleri ve düzenlemeler yapabildikleri ilk çalışma aşamasıdır. Kaynak kod kütüphaneleri; yazılım mühendislerinin, bilgisayar bilimcilerinin ve programcıların çalışmalarını çok daha kolay hale getirir çünkü kod satırlarına açıklamalar ekleyebilirler. Yani yazılımda bulunan belirli bir kodun ne işe yaradığını yorum halinde açıklayabilirler.


Bir bilgisayarın herhangi bir işlevi gerçekleştirmek için talimatlara ihtiyacı vardır. Bu talimatları yazmak bir yazılım geliştiricisinin işidir. Örneğin, Bitcoin ağındaki bilgisayarlar, nasıl etkileşime girdiklerini belirlemek ve işlemler hakkında bir fikir birliği oluşturmak için talimatlara ihtiyaç duyar.

Bu talimatlar, Bitcoin çekirdek yazılımı olarak bilinen yazılımda taşınır. Bu nedenle, ağa bağlanan her bilgisayarda bu yazılımın kurulu olması gerekir. Bitcoin çekirdek yazılım kaynak kodu, gerekirse düz metin olarak görüntülenebilir.