Dolaşımdaki Arz - Circulating Supply

Başlangıç Seviyesi

Dolaşımdaki arz (circulating supply), halka açık olan ve piyasada dolaşan coin'lerin ve token'lerin sayısını belirtir. Bir başka deyişle, dolaşımdaki arz, bir kripto para biriminin mevcut toplam arzıdır.

İtibari para birimleri gibi kripto para birimleri de dolaşımda olan bir arza sahiptir. Bir kripto para biriminin dolaşımdaki arzı zamanla artabilir veya azalabilir. Örneğin, dolaşımdaki Bitcoin (BTC) arzı, maksimum 21 milyon coin arzına ulaşana kadar kademeli olarak artacaktır. 

Dolaşımdaki arz miktarı, henüz işlenmemiş veya bir mekanizma aracılığıyla yakılmış kripto varlıkları içermez. Yine Bitcoin ile örnek verelim. Mevcut BTC coin arzı yaklaşık 19,2 milyon coin'dir. Bununla beraber, maksimum BTC arzı 21 milyondur. Bu durumda BTC dolaşımdaki arzı 19,2 milyondur. Öte yandan, çoğu zaman dolaşımdaki arz ile dolaşımdaki gerçek arz arasında fark olur. Bunun nedeni, kimi cüzdan sahiplerinin cüzdan özel anahtarlarını kaybederek hesaplarına ve doğal olarak varlıklarına erişimi yitirmesidir. 

Dolaşımdaki arz, halkın erişebileceği coin'leri ifade ettiğinden toplam arz ve maksimum arz ile karıştırılmamalıdır. Toplam arz, var olan coin sayısını ifade eder. Diğer bir deyişle toplam arz, dolaşımdaki arzın ve emanette kilitlenen coin'lerin toplamıdır. Öte yandan maksimum arz, gelecekte çıkarılacak veya piyasaya sürülecek coin'ler de dahil mevcut olacak maksimum coin miktarını simgeler.

Bir kripto para biriminin dolaşımdaki arzı, mevcut piyasa fiyatının dolaşımdaki coin miktarı ile çarpılmasıyla oluşturulan piyasa kapitalizasyonunu hesaplamak için kullanılabilir.