BEP-20

Orta Seviye

BEP-20 token standardı, en yaygın Ethereum token standardı olan ERC-20'yi genişleten  ve Binance Smart Chain'de kullanılan bir token standardıdır. Token standartları, tokenlerin nasıl harcanacağını, ne için kullanılabileceğini, kimlerin bu tokeni kullanabileceği gibi kuralları belirleyen bir plan olarak düşünülmektedir. 

BEP-20’nin  Binance Chain’in BEP-2 ve Ethereum’un ERC-20’si ile olan benzerliği nedeniyle BEP-20 her ikisiyle de kullanılabilmektedir. BEP-20, geliştiricilerin yeni tokenler tasarlaması için Binance Smart Chain’in teknik gereklilikleri dikkate alınarak esnek bir yapı ile geliştirilmiştir. Bu tokenler, bir işletmedeki hisselerden banka kasasında depolanan dolarlara (yani sabit coin) kadar her şeyi temsil edebilmektedir.

BEP-20 ile istenirse BEP-20’ye özgü orijinal tokenler veya başka Blockchainler üzerinde çalışan başka tokenleri temsil edecek tokenler, Binance Smart Chain’de kullanılacak şekilde oluşturulabilmektedir. Başka Blockchainler üzerinde çalışan tokenlerin BEP-20 versiyonuna “Peggy” token adı verilmektedir.

Binance Chain'deki BEP-2 tokenları gibi, BEP-20 token işlemleri de BNB ücretlendirmesi ile gerçekleşmektedir. Bu durum, token geliştiricilerinin işine gelmektedir çünkü BNB yardımı ile onlarda ödeme alabilirler. Binance Smart Chain'in Binance Chain'in bir uzantısı olarak tasarlandığı bilinen bir gerçektir. Çift zincir mimarisi ile her iki zincir birbirini tamamlayıcı şekilde çalışmaktadır. Binance Smart Chain, hızlı ticaret için optimize edilmiş orijinal zinciri yavaşlatmadan çalışmaktadır.

Çift zincirin yapısı nedeniyle, zincirler arası uyumluluk büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, BEP-2 tokenleri BEP-20 eşdeğeri ile değiştirilebilmektedir. Bunu yapmanın en kolay yolu Binance Chain’in Wallet uygulaması ile gerçekleştirilebilir.