Toplam Arz

Başlangıç Seviyesi

Arz, tüketicilere sunulan belirli bir mal veya hizmetin toplam miktarını tanımlayan temel bir ekonomik kavramdır. Toplam arz ise, şu anda mevcut olan ve dolaşımda olan veya bir şekilde kilitlenmiş olan coin veya token sayısını ifade eder. Yakılan veya yok edilen coinler veya tokenler bu sayıya dahil değildir.


Toplam arz, hem dolaşımdaki arzı hem de henüz piyasaya çıkmamış madeni paraları içerir. Genellikle özel bir satış veya Initial Coin Offering (ICO) etkinliğini takip eden bir kilitlenme veya hak sahipliği süresi altında tutulan tokenlar piyasaya çıkmamış tokenlara bir örnek olarak gösterilebilir.


Yakılan veya yok edilen madeni paralar veya tokenler toplam arzın dışında tutulur. Bu durum, coin yakma etkinliklerinden sonra bir kripto para biriminin toplam arzının azalacağını simgeler.


Toplam arz, aşağıdakiler dahil çeşitli nedenlerle kilitlenen paraları içerir:

  • Kurucular tarafından tedavülden kaldırılan (XRP gibi) önceden çıkarılmış coinler.
  • Belirli bir tarihe veya (birçok ICO projesi gibi) etkinliğe ulaşılana kadar akıllı sözleşmelerde kilitlenen tokenlar.


Toplam Arz ve Dolaşan Arz

Toplam arz, halihazırda çıkarılmış veya oluşturulmuş bir kripto para biriminin mevcut miktarıdır. Toplam arzın aksine dolaşımdaki arz, halihazırda dolaşımda olan ve çeşitli kripto para birimi piyasalarında alım satım için mevcut olan tüm madeni paraları ifade eder. Dolaşımdaki arz ise, halihazırda halkın elinde bulunan madeni paraları ifade eder ve bu nedenle, kilitli veya yedekte tutulan madeni paraları veya tokenleri içermez.


Bir kripto para biriminin piyasa fiyatları, arzın kilitli veya ayrılmış kısmından doğrudan etkilenemeyeceğinden, piyasa değeri hesaplaması normalde toplam arz yerine sadece dolaşımdaki arzı dikkate alır.


Toplam Arz ve Maksimum Arz

Toplam arz, halihazırda çıkarılmış tüm tokenlardan yakılmış olanların çıkarıldığı toplamı ifade ederken maksimum arz, ortaya çıkacak tüm tokenları içerir. Toplam arzın aksine, maksimum arz, şu ana kadar çıkarılan tokenları, henüz çıkarılmayan tokenları ve ayrıca yakılan tokenları da içerir.


Birçok token, nadir olmaları nedeniyle değerlidir. Örneğin, bir madenci tarafından yeni bir blok her doğrulandığında ve ağın geri kalanı tarafından onaylandığında token üretilmiş olur. Öte yandan çoğu kripto para biriminin üretilecek maksimum token sayısı ile ilgili bir üst sınır (maksimum arz) vardır. Yani sonsuz üretim yapılamaz. Hatta, genellikle oluşum bloğu oluşturulduğu anda maksimum arz miktarı da tanımlanır.


Toplam arz, özellikle toplam arz ve dolaşımdaki arz arasında büyük bir tutarsızlık olduğunda, kripto para birimlerine yatırım yaparken dikkate alınması gereken önemli bir ölçümdür. Henüz dolaşımda olmayan tokenların ne zaman ve nasıl dolaşıma gireceğini araştırdığınızdan emin olun. Büyük bir token akışı fiyatları önemli ölçüde azaltabilir. Toplam arz, şu anda var olan tüm paraları içerse de, oluşturulabilecek maksimum para sayısını mutlaka göstermesi gibi bir durum söz konusu değildir.