Over The Counter

Orta Seviye

Borsa dışı ticaret olarak da adlandırılan Over The Counter (OTC), aracılar yardımıyla geleneksel bir alım-satım platformunun dışında gerçekleştirilen işlemlerdir. OTC ticareti, genellikle büyük işlemler içerdiğinden ve borsaların sunabileceğinden daha fazla esneklik ve daha iyi fiyatlandırma sunduğundan, genellikle büyük yatırımcılar tarafından tercih edilir. Over The Counter işlemleri için alınıp satılabilen finansal araçlar arasında hisse senetleri ve kripto para birimleri bulunur.

Ancak OTC sadece büyük yatırımcılarla da sınırlı değildir. Örneğin; kripto para borsalarına izin verilmeyen yargı bölgelerinde de OTC’ler oldukça yaygındır. Normal bir alım satım ya da swap işlemi yerine OTC kullanmanın bir başka nedeni, söz konusu miktarın piyasaları ve ilgili kripto varlığının fiyatını etkileyebilecek kadar önemli olmasıdır. Ayrıca OTC, işlem gören kripto para birimlerinin geleneksel bir borsada listelenmediği durumlarda da idealdir. Bu nedenle, OTC ticaretinde yer alan fiyatlar ve miktarlar, halk tarafından otomatik olarak erişilebilir değildir. 

Over The Counter işlemler yalnızca iki taraf arasındadır. Ancak, bu işlemi gerçekleştiren tüccarlar fiziksel olarak buluşmazlar. Bunun yerine, ticareti gerçekleştirmek için OTC'ye özgü ağları kullanırlar. Over The Counter ticareti, likiditeyi artırdığı ve ticaret esnekliğini geliştirdiği için küresel finans sektöründe de önemli bir bileşendir. 

Avantajlarına rağmen, OTC ticareti, resmi borsalara kıyasla daha yüksek risklere sahiptir. Yüksek alım satım miktarları söz konusu olduğunda, alım satım opsiyonu düşük likiditeden dolayı zarar görebilir. Ek olarak, fiyatlarda şeffaflığın olmaması, eşit olmayan ticaret zeminlerine de yol açmaktadır. OTC ağlarında bilgi paylaşımı, OTC Bulletin Board (OTCBB) gibi elektronik listeleme servisleri aracılığıyla yapılır. Bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle uğraşan OTC ağlarına örnek olarak Coinbase Prime, Kraken OTC Desk, BitBay OTC ve Bitpanda Plus verilebilir.