Do Your Own Research

Başlangıç Seviyesi

Do Your Own Research ya da kısaca DYOR, Türkçede “Kendi araştırmanı kendin yap” demektir. DYOR, kripto para yatırımcıları ve trader'ları için tavsiye niteliğinde bir kavramdır. Her ne kadar yaygın olarak kripto para dünyasında kullanılsa da DYOR, kripto ekosistemine has bir kavram da değildir.

Do Your Own Research

Kripto Para Dünyasında DYOR

Kripto paraların son yıllarda yakaladığı popülerlik pek çok kişinin bu piyasaya adım atmasına neden oldu. Ancak yeterli bilgi birikimine sahip olmadan kripto para yatırımına başlayan kişiler çeşitli olumsuzluklarla karşılaşabiliyor. DYOR tavsiyesi ise kripto para dünyasındaki bilgisiz yatırımcıların sayısını azaltmayı hedefliyor.

DYOR, yeterli bilgi birikimine sahip olmayan kişileri, yatırım yapmadan önce kripto paralarla ilgili kendi araştırmalarını yapmaya teşvik eder. Böylece bu kişiler, neden o para birimine yatırım yaptıklarını ve neden o projeyi desteklediklerini tam olarak kavrayabilirler.

"Do your own research", yani “Kendi araştırmanı kendin yap” tavsiyesine kripto yorumcularının sosyal medya paylaşımlarında sıkça rastlayabilirsiniz. Örneğin, bir yorumcu ya da yatırımcı, bir kripto para birimini incelediği bir paylaşımını DYOR kısaltmasıyla bitirebilir. Bu, ilgili yorumla hareket etmeden önce kendi araştırmanızı yapmanız gerektiğine dair bir uyarıdır. 

DYOR Neden Önemli?

Kripto para dünyasında da kullanılan “shilling” terimi, finansal bir ürünün değerinin yükselmesini sağlamak için yapılan manipülatif faaliyetleri ifade eder. Kripto paraların değeri toplulukların hareketine bağlı olabildiğinden, yatırımcılar shilling yaparak ilgili varlığı kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettirmeye çalışabilir. Başka kişilerden alınan tavsiyelerle shilling'i tespit etmek zor olduğundan, herhangi bir yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapmanız çok önemlidir.

DYOR’u önemli kılan bir diğer etmen de sybil saldırılarıdır. Reddit, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında da epey yaygın olan sybil saldırısı, bir kişinin birden fazla hesap, düğüm ya da bilgisayar kullanarak bir ağı ele geçirme çabasıdır. Bu yöntemde kötü niyetli kişiler, yatırımcıları bir sosyal medya platformundaki "popüler" bir gönderiye dayanarak bir kripto para birimi satın almaları için kandırmak üzere hızla birden fazla sahte hesap oluşturabilir. Bu sahte hesapları tespit etmek her zaman kolay değildir. Bu nedenle şüpheci kalmak ve kendi araştırmanızı yapmak son derece önemlidir.