Validator

Orta Seviye

Kripto para dünyasında gerçekleşen tüm işlemler sanal dünyada olduğu için bazı güvenlik önlemleri blok zincirlere entegre edilmiş durumda. Validator, Proof of Stake adı verilen bir güvenlik algoritmasının en önemli yapı taşıdır. Validator zaten kelime anlamı olarak “Doğrulayacı” anlamına gelir. Blok zincir üzerinde gerçekleşen tüm alım satım veya diğer işlemler Validator tarafından onaylandığında tamamlanır. 

Validator Nasıl Çalışır?

Proof of Stake algoritması, blok zincire yeni blok eklemek için rastgele birini seçebilecek şekilde oluşturulmuştur. Bu rastgele seçilen kişiye validator görevi yani doğrulama görevi verilir. Validator olarak seçilebilmek için yüksek miktarda kripto varlığa sahip olunmalıdır. Blok doğrulama işlemlerini sağlayana kadar, kendilerine ait tüm varlıklar kilitlenir. İşlemler tamamlandıktan ve teyit alındıktan sonra bu kilit açılır. Validatorlar, bu işlemlerin sonunda ödüllerini alırlar. 

Validatorlar, blok zincirde oldukça önemli bir role sahiptirler. Validatorlar, bu işlemleri sağlayarak, ciddi bir sorumluluk üstlenmiş olurlar. Kripto dünyasına güven katan bu mekanizma sayesinde, saniyede binlerce işlem güvenle tamamlanıyor. Bunun karşılığı olarak ekstra blok ödülü kazanıyorlar. Farklı blok zincirlerin farklı kuralları olabilir. Validatorlar ilgili ağdaki herhangi bir doğrulamayı yaparken, o ağın kurallarına uymaları gerekiyor. Aksi takdirde işlem başarıyla sonlanmaz. Ayrıca Validator’a görevini doğru yapmadığı için ceza uygulanabilir.