Ayı Tuzağı - Bear Trap

Başlangıç Seviyesi

Ayı tuzağı (bear trap), genelde bir grup traderın koordineli şekilde belirli bir kripto para biriminin fiyatını manipüle etmeye çalışmasıyla ortaya çıkar ve diğer yatırımcıları varlıklarını panikle satmaya teşvik eder. Ayı tuzağı, boğa piyasası döneminde ortaya çıkar ve bir varlığın fiyatının düşüş eğilimine girdiği algısı yaratarak panik satışlarına yol açar. Böylece ayı tuzağının arkasındaki balinalar, ilgili varlığı düşük fiyattan toplayabilir. 

Ayı tuzağı, ilk olarak geleneksel borsalarda ortaya çıkmıştır.

Bear Trap Nasıl Gerçekleşir?

Dönem dönem kurumsal yatırımcılar ya da balinalar, bir kripto para birimini büyük miktarda satarak satış baskısı oluşturur. Buradaki amaç, piyasada ilgili kripto para biriminin düşüş trendine girdiğine dair bir algı oluşturmaktır. Birçok bireysel trader bu algıya kapılarak elindeki varlıkları panikle satar. Böylece fiyat daha da düşer. Bir noktada balinalar, bu kripto para birimini geldiği çok düşük fiyattan toplar ve fiyat hızla yukarı yükselir. Bu sürecin sonunda, düşük fiyattan aldıkları kripto paraları tavan fiyatından satarak kâr ederler.  

Daha açık bir ifadeyle, ayı tuzağı, yükselen bir piyasada bir kripto para biriminin fiyatının manipüle edilerek düşürülmesine dayalı bir yöntemdir.

Ayı tuzakları birkaç gün içinde veya birkaç saat içinde ortaya çıkabilir.

Boğa tuzağı ile sıkça karıştırılan ayı tuzağı, piyasa yükseliş halindeyken kısa süreli düşüş algısı yaratarak yatırımcıların korkarak ellerindekilerini ucuz fiyata satmalarına neden olmaktadır. Ayı tuzağı kripto paraların yanı sıra hisse senetleri, vadeli işlemler, tahviller gibi piyasalarda da ortaya çıkabilir.