Sell Wall

Başlangıç Seviyesi

Türkçe karşılığı satış duvarı olan “sell wall” terimi, çok büyük bir limitli satış emrini veya bir emir defterinde tek bir fiyat seviyesinde satış emirlerinin birikimini ifade eder. Bu, büyük bir satın alma emrini veya tek bir fiyat düzeyinde satın alma emirlerinin birikimini ifade eden satın alma duvarının tam tersidir.

Bir satış duvarı tek bir varlık tarafından oluşturulabilirken, aynı fiyat seviyesinde verilen birden fazla siparişin toplamı ile de oluşturulabilir. Satış duvarı tek bir trader tarafından oluşturulduğunda, bunlara "balina" denir. Büyük mülkleri nedeniyle, balinalar genellikle bir varlığın fiyatını etkileyebilirler ve bunu yapmak için kullanabilecekleri araçlardan biri de satış duvarlarıdır.

Örneğin, bir tüccar 5.000 dolardan 10.000 BTC'lik bir satış emri verirse, emir defteri, fiyatın 5.000 ABD dolarının üzerine çıkmasını büyük olasılıkla önleyecek büyük bir satış duvarı gösterecektir. Başka bir deyişle, satış duvarından geçmek ve 5.000 dolar direncini aşmak için güçlü bir satın alma baskısı ve önemli miktarda para gerekir. 

Bununla birlikte, satış duvarları genellikle yalnızca diğer tüccarları korkutmak veya bazı izlenimlere neden olmak için yerleştirilir. Bu durum, satış duvarlarında bulunan bu emirlerin nadiren tamamıyla yerine getirildiği anlamına gelir. Aslında, balinalar, bir varlığın fiyatını etkilemek için genellikle birkaç kez satış duvarları oluşturur ve kaldırırlar. Örneğin, bir satış duvarı, diğer tüccarların satış siparişlerini duvarın altına yerleştirmesine neden olabilir ve bu da potansiyel olarak fiyatların düşmesine neden olabilir.

Duvarları satın alıp satmanın hızlı bir yolu derinlik çizelgesine bakmaktır. Bu grafikler, çoğu ticaret platformu tarafından, belirli bir aralıkta görülebilen tüm alış ve satış emirleri ile mevcut emir defterinin grafiksel bir temsili olarak sağlanır.

Alış emirlerinden daha fazla satış emri olduğunda bir satış duvarı oluşur. Bu durum, insanların satın almaktan çok satmak istediğini gösterir. Duvar ne kadar büyükse, o kadar çok satıcı bulunur. Bu aynı zamanda varlığın fiyatında olası bir düşüşün gerçekleşeceğini gösterir. Alış duvarlarında olduğu gibi, satış duvarları aynı fiyattan birden fazla emir veya fiyatı manipüle eden bir balina tarafından oluşturulabilir.

Bir varlığın fiyatını manipüle etmek için yapay olarak alım satım duvarları oluşturulabilir. Bir balina, varlığı o fiyata getirmeye çalışan belirli bir fiyattan büyük bir emir verebilir. Bunu, sahip oldukları büyük miktarda kripto para birimi nedeniyle yapabilirler. Balinalar, bir varlığın fiyatını kontrol etme yeteneğine sahiptirler. Bunu kendi avantajlarına nasıl kullandıklarını bir örnekle açıklayalım. 

Bir balina, BTC fiyatının 30.000 doların üzerine çıkmasını istemeyebilir. Bu nedenle bu fiyattan 1.000 BTC için bir satın alma emri verir. Buna karşılık, satıcılar 1.000 BTC için 30.000 dolardan emir verir. Alış ve satış emirlerinin sayısında denge sağlandığı için fiyat 30.000 doların üzerine çıkmayacaktır.

Bazı traderlar gördüklerinden etkilenebilir, buna göre varlık alıp satabilir. Bu fırsat kaçırma korkusu “FOMO” olarak adlandırılmaktadır. 

Gerçek Duvar ile Yapay Duvar Arasındaki Fark Nasıl Anlaşılır?

Bir duvar önemli ölçüde ve hızlı bir şekilde ortaya çıkarsa, aynı fiyatta bir emir birikimi değil, büyük bir emir olduğunu gösterir. Bazen duvarlar hızla görünebilir ve ardından balina fiyat manipülasyonu hedefine ulaştığında ortadan kaybolabilir. Bu yapay bir duvar örneğidir.

Bir duvarın gerçek olup olmadığını anlamanın bir başka iyi yolu, bir emrin bir süredir emir defterinde olup olmadığını görmektir. Eğer durum buysa, alıcı veya satıcının gerçekten de emrinin o fiyattan gerçekleşmesini bekliyor olması ve piyasayı manipüle etmeye çalışmıyor olma ihtimali yüksektir.